webForumDet fria alternativet

Mina fönster knakar

Boende & hem

14 svar · 5 761 visningar · startad av silfver

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Frågan#1

Okej, det här låter kanske som världens töntigaste i-landsproblem, men i går natt kunde jag inte sova, och det mina damer och herrar, är ett riktigt problem! x(

Jag vet inte ifall det är för att det börjar bli kallare ute som de börjar knastra, men jag har inte märkt av det här innan.

När vinden blåser mot mina ytterfönster så ger de ifrån sig ett riktigt irriterande knaster. Lägger jag handen på fönstret och trycker lite så knakar det rejält. Antingen sitter fönstret för hårt, eller för löst?

Det är tunna gamla fönster, inga såna där nya dyra fina (tror jag).

Är det här något jag borde ta upp med hyresvärden, eller kommer han bara skratta åt mig?
Skrattar Du åt mig? :(

Medlem sedan aug. 2004903 inlägg
#2

Kan vara kylan... när det blåser sjunker temperaturen i regel också. Snackar vi gammalt hus (60-70 tal?) eller snackar vi runt 1500-talet då glas introducerades i sverige??

Har haft tunna fönsterrutor som knarrat.. detta var pga tunnt glas och häftiga temperaturskillnader.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#3

Vet faktiskt inte hur gammalt huset är. Men det renoverades från grunden i december 2006. De bytte väl allt utan fönstrena antar jag... :l

Några tips på hur jag kan åtgärda det?

Medlem sedan aug. 2004903 inlägg
#4

hehe.. nej, inte några direkta tips.. jag bytte rum helt enkelt :) övertygade min polare att mitt rum va större, och att jag hellre hade ett mindre rum fast närmare till toaletten... §e

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#5

Blir svårt att byta rum när man bor i en etta... :OO Och nej, jag tänker inte sova på toan.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#6

Lustigt, jag satt just och tänkte på att mina fönster i köket knarrar när vinden ligger på och sen läser jag den här tråden 3-4 minuter senare.

Kanske hjälper det om man kittar om fönstren.

Medlem sedan jan. 20034 480 inlägg
#7

du skall vara glad att du inte har Chewbacca i ett skåp i alla fall: http://www.youtube.com/watch?v=aX_BDKytRt0&eurl=http%3A%2F%2Fwww.idiot.se%2F2007%2F09%2F26%2Fchewbacca%2F

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#8

magnusfeldth skrev:

du skall vara glad att du inte har Chewbacca i ett skåp i alla fall: http://www.youtube.com/watch?v=aX_BDKytRt0&eurl=http%3A%2F%2Fwww.idiot.se%2F2007%2F09%2F26%2Fchewbacca%2F

*pustar ut* Tänk om det skulle låta sådär varje gång jag öppnade en kökslucka här hemma. :P

Jag somnade i går. Utan problem...

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#9

Häromnatten fick jag sova med öronproppar. Det känns fan inte stabilt. I natt var jag så trött att jag somnade ändå, men vaknade två-tre gånger av att det smäller i dem. Det är precis som att de inte sitter fast i sockeln eller nåt. Man önskar ju att de kunde bytt ut alla fönster också när de ändå renoverade ALLT. :l

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#10

Det där har nog med väderlek att göra, saker och ting (utom glas) krymper i kyla så det är säkert spänningar du hör som knäpper. Du får väl tala med värden. Fast själv så tycker jag sånt där är rogivande och skulle antagligen sova gott ;) :p

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#11

Men hör med föreningen, kanske fler lider av samma problem och att det är något som föreningen bör ta itu med.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#12

Gein skrev:

Men hör med föreningen, kanske fler lider av samma problem och att det är något som föreningen bör ta itu med.

Förening? :e

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#13

silfver skrev:

Förening? :e

Jag var lite naiv som förutsatte att det var en bostadsrätt ;)
Hör med värden då :p

Medlem sedan juli 20071 068 inlägg
#14

Jag kan förstå varför du ser en smula uppretad på bilden brevid, klart som fan om du inte får sova om nätterna. (om bilden föreställer dig såklart)

Själv har jag problem med galopperande råttor i väggarna när det blåser, det låter iaf så. Tror att det är plast eller nått som rör sig, första gången jag hörde det så var jag helt säker på att gnagarna hade tagit över villan. Och fundrade lika allvarligt över telefon nr till anticimex och vad det kunde kosta.

Går det inte att öppna eller stänga någon ventilation för tryckutjämning? Ditt tunna fönster åker väl in och ut som ett högtalarmembran när det blåser lite. :l

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#15

Hm, jag tror inte jag kan ventilera rutorna riktigt. :D Men däremot överväger jag ett samtal till värden. Ska snacka med en polare och se ifall han har samma problem. Men det är nog bara jag som är lite överkänslig. :p Men som sagt, när vinden blåser rätt så knakar inte rutorna.

Men sen är det ju så klart som PeW skriver att det har med kylan att göra. Nu har vi ju plusgrader igen så jag antar att när det kryper under noll så kommer det knastra lite överallt.

250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)