webForumDet fria alternativet

Tvättmaskin

Boende & hem

4 svar · 773 visningar · startad av spango

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
Frågan#1

Går i tankar om att skaffa egen tvättmaskin till lägenheten. Har dock inte så larvigt mycket plats att ställa den på, så det får bli en mindre variant (vilket även miljön borde tycka om, eftersom jag sällan brukar lyckas fylla de större maskinerna i tvättstugan). Max, säg, 50x50 bredd/djup. Så jag tänkte utnyttja vår flockintelligens här på wF och fråga om det finns märken eller modeller på små tvättmaskiner som rekommenderas, eller som definitivt INTE rekommenderas? Kanske till och med någon med VVS-kompetens som har något att säga i frågan?

Har förstås redan googlat på de relevanta termerna och vet väl ungefär vad jag vill ha; en enkel modell (kör inte ylletvätt sådär jätteofta... ;) ) med hygglig centrifug; front- eller toppmatad är egalt.

Medlem sedan dec. 2002387 inlägg
#2

gör ett tvätttest på http://www.advison.se/ så kanske du får några tips.
Har själv en stor, ljudlig, långsam maskin i min lägenhet som jag inte rekommenderar, ( vet inte ens vilket märke det är )

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#3

Advision var ett bra tips (y)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#4

http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=513 (y)

Jag har en ElektroHelios som har energieffektivitetsklass (vilket ord) A, vilket innebär låg strömförbrukning men också längre tvätt-tider. Två timmar för en normaltvätt låter långt om man jämför med hyreshusens 40-45 minuter, men det är stora maskiner och drar antagligen en jävla massa trefas-el också... Min går på vanlig 220.

Fördelen med egen maskin är ju att du tvättar när du vill och då gör det inget att det tar ett tag, bara att köra en maskin dan efter igen. :)

Min är 60x85x59 och det är rätt lätthanterligt, inte minst men inte heller onödigt stor. Samtidigt har jag en slags ställning som den står i, den kommer upp tre decimeter från golvet vilket är bra då den är frontmatad och innebär dessutom lite extra dämpning åt grannarna när centrifugen skakar igång. Men framförallt är ställningen enklare att ställa in benen på, du har ju ofta ett fall mot dusch/badkarsavlopp att ta hänsyn till.

Medlem sedan aug. 2004282 inlägg
#5

Jag och exet hade en Candy från Elgiganten förr. Den har standardbredd och höjd men är bara hälften så djup vilket funkar utmärkt i ett hyreshus-badrum.

273 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.868a69e5
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
141 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)