webForumDet fria alternativet

Norrliden - Kalmar?

Boende & hem

4 svar · 511 visningar · startad av Kristianstad

Medlem sedan dec. 2002841 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag ska snart flytta till Kalmar och letar bostäder.

Jag har hittat ett område där hyrorna är mycket billiga, men något säger mig att det kanske inte är det bästa stället att bo.

Området i Kalmar heter Norrliden. Är det nån Kalmarbo som kan ge lite synpunkter? :)

Tack på förhand!
Kristoffer

Medlem sedan dec. 2002387 inlägg
#2

Välkommen till Kalmar.
Nu har jag aldrig bott där själv men det gick rykten när jag var yngre att det var "stökigt" där. Hur det är nu vet jag inte men jag har aldrig haft tanken att flytta dit, lite pga av dessa "rykten". Sen är det inte så fina hus där heller, men det spelar kanske ingen roll för dig?

Ska du flytta hit för att plugga eller ska du jobba?

Vilken gata/gator har du som förslag?

Medlem sedan dec. 2002841 inlägg
#3

Hej igen!

Tack för ditt svar.

Jag ska "bara" plugga där, så man vill ju ha det så billigt som möjligt. Men samtidigt vill man ju kunna promenera på kvällarna och bo i ett någorlunda fint hus.

Gatorna det gäller är bl.a. Norrlidsvägen, Två Systrars väg och Två Bröders väg.

Medlem sedan juli 2004181 inlägg
#4

De husen, två systrars och två bröders väg, rustades upp för några år sedan och ser numera betydligt bättre ut än innan.

Har haft några studiekamrater som bott där och de har trivts med allt utom avståndet till högskolan.

Ryktet om att det var stökigt där innan är helt sant, men har blivit betydligt bättre.

Personligen skulle jag ha satsat på en studentlägenhet nära högskolan (trots priset)... men det kanske är för att jag just gjorde det :P Vill man ha en riktig lägenhet så finns det dessvärre inte så många val, i alla fall inte med kort tids varsel.

Medlem sedan dec. 2002387 inlägg
#5

Du har väl varit på KalmarHem och tittat, de har Studentområden
Det finns Ica och pizzeria i närheten.
Avståndet till skolan är ju ganska långt. BBS ligger väl närmast.

Skulle jag välja område själv i kalmar skulle jag välja Stensö helt klart.

271 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)