webForumDet fria alternativet

Glasskiva bakom diskbänk

Boende & hem

9 svar · 5 711 visningar · startad av Addeladde

Medlem sedan jan. 20013 406 inlägg
Frågan#1

Hej

Jag tänkte sätta en glasskiva bakom diskbänken. Det ska vara klart glas det ska täcka en tapet.

Nu är frågan vad jag ska ha för glas? 4 eller 6 mm vanligt glas eller härdat glas?

Vad tror ni?

/Andreas

Medlem sedan okt. 2002142 inlägg
#2

Hur ska du sätta fast den? Inte så snyggt med ex.vis kakelfix bakom en klar glasskiva. Ska du istället borra och skruva så blir det såklart bäst med någon form av plexiglas. Varför inte några rutor kakel?

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#3

Borde ju gå att sätta fast med nån form av clips. Om jag mot förmodan skulle råka på nåt dylikt skulle jag satsa på vanligt glas, men så tjockt som möjligt.

Medlem sedan feb. 20032 532 inlägg
#4

Jag vet att de under en säsong av Roomservice hade en glasskiva bakom diskbänken men kommer inte ihåg hur de gjorde.
Har du tur finns programmets delsida kvar att beskåda på kanal5's hemsida..

Medlem sedan jan. 200353 inlägg
#5

Nu vet jag inte vad för glasskiva du bör använda dig av men ett sätt att fästa skivan på är att ha en list, som matchar tex. bänkskivorna (om dom är av trä) eller det rostfria, som håller fast glasskivan i överkant.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#6

Man brukar ju ha några rader kakel där. Mysko att ha tapet bara bakom diskbänken. Kolla här hur det ser ut i t ex min lägenhet.
En glasskiva... blir det snyggt!? :) ...jo det kan nog bli snyggt bara man får den fint uppsatt. Härdat glas är nog inge vidare, om det skulle gå sönder så skulle det bara bli splitter av skiten. Bättre då med limmat glas, som t ex vindrutan i bilen. Så tjockt som möjligt är väl också en bra idé.

lgh v0.23 köksinredning.jpg
Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#7

Jerpa skrev:

Jag vet att de under en säsong av Roomservice hade en glasskiva bakom diskbänken men kommer inte ihåg hur de gjorde.
Har du tur finns programmets delsida kvar att beskåda på kanal5's hemsida..

Säsong 7 avsnitt 5. Har det liggande på hårddisken. :)
Att ha en glasskiva istället för kakel är väl inte helt ovanligt...

Medlem sedan jan. 20013 406 inlägg
#8

Det är rätt så vanligt med att ha en glasskiva. Jag har beställt nu efter rekomendation hos glasmästaren en 6 mm klarglasskiva (ej härdat).

Jag gjorde även en bänkskiva i betong 3m lång med en hörna så den är perfekt fit. Blev riktigt bra och inga bubblor på ytan heller. Funderar just nu på om jag ska slipa den och få fram ett terraso mönster.

Vad tror ni?

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#9

Beror ju naturligtvis på storlek, men 6mm ska du nog kosta på dig.

Härdat vet jag inte om du har nytta av direkt, bättre med ohärdat om det skulle bli skador, det blir skärvor av vanlig glas, småsmulor av härdat..

Medlem sedan jan. 20013 406 inlägg
#10

Blev 6mm härdat glas. Lovar att skicka bilder så fort köket är klart.

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)