webForumDet fria alternativet

Inträde till en vägförening!

Boende & hem

8 svar · 710 visningar · startad av jeanette

Medlem sedan sep. 2003901 inlägg
Frågan#1

Är det någon här som sitter i en vägföreningsstyrelse eller på något annat sätt kan hjälpa mig?

Nu har jag ringt runt till en massa instanser bl.a lantmäteriet (som är med i bildandet av en vägförening) och ringt till andra vägföreningar för att fråga hur man går tillväga, och det är ingen som kan svara på mina frågor.

Min fråga är den att om man bygger ett nytt hus, på en nyavstyckad tomt och ska gå med i den vägföreningen, (vilket man måste). Är det gängse regler att betala en inträdesavgift till vägföreningen?

Medlem sedan nov. 20041 740 inlägg
#2

Det låter väl inte helt konstigt, säger jag utan att ha haft insyn i särskilt många vägföreningar. Hur mycket ligger inträdesavgiften på?

Medlem sedan sep. 2003901 inlägg
#3

Gislaved skrev:

Hur mycket ligger inträdesavgiften på?

:OO Det är just det! Ingen vet! :l
Vi har alltså fått ett nybygge på vår 5år gamla väg och försöker nu att ta reda på om/hur mycket man ska betala, om man överhuvudtaget ska betala!

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#4

Det finns många vägföreningar om man googlar på det, men det ska finnas nån vägföreningarnas riksorganisation (eller liknande) också - läste om det i blaskorna häromdan, men jag har inte lyckats hitta nåt...

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#5

Detta med vägföreningar har ändrats så mycket sedan jag var med så det gäller att ta fram rätt information. Jag skulle knalla upp till kommunen personligen först.

Medlem sedan sep. 2003901 inlägg
#6

:stefan: skrev:

Det finns många vägföreningar om man googlar på det, men det ska finnas nån vägföreningarnas riksorganisation (eller liknande) också - läste om det i blaskorna häromdan, men jag har inte lyckats hitta nåt...

- Har googlat:OO och ring många av dom. Inget svar på min fråga.
- Har sökt efter Riksorganisationen, men inget där heller.
- Har varit inne på Villaägarnas riksorganisation, men dom ska ha 350:- för att svara på 1 fråga. Känns inte så lockande i nuläget. Men blir väl tvungen att göra det till slut om ingen annan kan ge mig vägledning.

Lasp skrev:

Jag skulle knalla upp till kommunen personligen först.

- Har ringt dom med. Dom kunde inte heller hjälpa mig.

Jag blir knäpp, ;) Ska det vara så svårt att få några vettiga svar ifrån myndigheter som tvingar en till att bilda en förening?:OO
Det som förvånar mig är att vi kan ju inte vara den enda föreningen som får nya invånare, så någon måste ju sitta på svaren, men vem?
Kanske ska utlysa en tävling istället :e

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#7

Men om det är "eran" förrening bestämmer ni väl själva?
Hur gjorde ni när ni anslöt er till förreningen?

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#8

Kollat med Vägverket?

Medlem sedan sep. 2003901 inlägg
#9

frankof skrev:

Men om det är "eran" förrening bestämmer ni väl själva?
Hur gjorde ni när ni anslöt er till förreningen?

Ja, jag skulle tro det i slutändan. Men vad vi vill veta är om det är normalt att låta nybyggare betala inträde, och det är det vi inte kan få något svar på.

Föreningen bildades för 4 år sedan och det har inte hänt ett smack med den förren nu, när det kom upp hur vi skulle göra med dom nyinflyttade.
Dom boende på gatan betalade inget själva när vägen gjordes, det var SJ som bekostade den för dom stängde igen våra gamla vägar som gick upp till gårdarna, när dom drog den nya järnvägen upp till Udevalla och Oslo.
Jag är ju själv "nyinflyttad till befintligt hus" sedan 3 år tillbaka, så jag vet inte vad som skedde vid bildandet av föreningen.
Och nuvarande ordförande struntar i ALLT, så dom vill välja in mig som ordförande och att jag löser dom här frågorna.

:stefan: >> Ska prova med vägverket, det har jag inte tänkt på, tack!

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)