---
title: "Trevligaste stadsdelarna i Norrköping?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/boende-hem/104407-trevligaste-stadsdelarna-i-norrköping"
topic: "Boende & hem"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/boende-hem"
author: "joel_sundkvist"
published: "2004-05-26T20:42:03.000Z"
updated: "2004-06-01T18:18:11.000Z"
replies: 22
views: 1618
page: 1
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/boende-hem/104407-trevligaste-stadsdelarna-i-norrköping"
---

# Trevligaste stadsdelarna i Norrköping?

_Sida 1 av 2._

## #1 — joel_sundkvist, 2004-05-26T20:42Z

Hej allihopa och speciellt ni som bor i krokarna runt Norrköping. 
Har precis blivit erbjuden jobb där och sitter nu och undersöker bostadsfronten. 

• Vilka områden är schyssta/mindre schyssta?
• Kollektivtrafik?
• Fastighetsförmedling?

Har kollat runt bland förmedlingarna på <https://www.norrkoping.se> men tänkte även kolla med Er som redan bor där om det finns några "hemliga genvägar" till ett trevligt boende ;)

Den enda tråd jag hittade här på WF med NKPG i centrum bestod av vilken Pizzeria som hade godast käk :) Detta är ju också värdefull info eftersom pizza är en essentiell föda på många sätt... :)

Tack på förhand :))

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/104407

## #2 — Esen, 2004-05-26T20:47Z

Vad för jobb har du blivit erbjuden?

Vet tyvärr inget om Norrköping, Så kan inte berätta något

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354442

## #3 — Tambitch, 2004-05-26T20:57Z

Bra hyresvärd med lägenheter över hela sta'n (och BBB - 10mb):
www.hnab.se.

Navestad har haft dåligt rykte, men har blivit helt omrenoverat nyligen. Ligger 10 min m. buss från centrum, bussarna går var 10:e min. eller så. Finns mataffär och dyl. i närheten.

Hageby är 5 min med buss från centrum (samma buss som Navestad), nära till ett köpcentrum m. pizzeria, Mc Donalds och Systembolag och vad du nu kan tänkas behöva :P

Ljura är ett "lugnt" område, mestadels pensionärer och barnfamiljer. Grönområden. 

Ektorp, se ovan.

Centrum är uhm..centralt... :P

Har inte bott i fler stadsdelar, men Norrköping är rätt bra överlag skulle jag tro

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354452

## #4 — joel_sundkvist, 2004-05-26T20:57Z

Gitarrpedagog :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354453

## #5 — Esen, 2004-05-26T21:00Z

> **joel_sundkvist skrev:**
>
> Gitarrpedagog :)

Okey, En dum fråga kanske: Vad gör en sådan?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354455

## #6 — joel_sundkvist, 2004-05-26T21:04Z

> **Esen skrev:**
>
> > **joel_sundkvist skrev:**
> >
> > Gitarrpedagog :)
>
> 
> 
> Okey, En dum fråga kanske: Vad gör en sådan?

Undervisar i gitarr...  :stud

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354458

## #7 — joel_sundkvist, 2004-05-26T21:07Z

> **Tambitch skrev:**
>
> Bra hyresvärd med lägenheter över hela sta'n (och BBB - 10mb):
> www.hnab.se.
> 
> Navestad har haft dåligt rykte, men har blivit helt omrenoverat nyligen. Ligger 10 min m. buss från centrum, bussarna går var 10:e min. eller så. Finns mataffär och dyl. i närheten.
> 
> Hageby är 5 min med buss från centrum (samma buss som Navestad), nära till ett köpcentrum m. pizzeria, Mc Donalds och Systembolag och vad du nu kan tänkas behöva :P
> 
> Ljura är ett "lugnt" område, mestadels pensionärer och barnfamiljer. Grönområden. 
> 
> Ektorp, se ovan.
> 
> Centrum är uhm..centralt... :P
> 
> Har inte bott i fler stadsdelar, men Norrköping är rätt bra överlag skulle jag tro

Väldigt utförligt svar!! Tack :)

Såg en [lägenhet](http://www.bovision.se/bin/cgicache.dll?47069948,8350&confirmed=1) på Östra Promenaden som verkade schysst...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354460

## #8 — Tambitch, 2004-05-26T21:13Z

Östra promenaden är centralt, och så spårvagnar precis intill så du kan känna dig riktigt "Norrköpingsk"  :e 
Själv så lät jag internethastigheten i områdena bestämma när jag flyttade senast  §jr

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354463

## #9 — joel_sundkvist, 2004-05-26T21:17Z

> **Tambitch skrev:**
>
> Östra promenaden är centralt, och så spårvagnar precis intill så du kan känna dig riktigt "Norrköpingsk"  :e 
> Själv så lät jag internethastigheten i områdena bestämma när jag flyttade senast  §jr

Jo jag har BBB där jag bor nu. Är nog inte direkt ute efter ett "nedköp" på den fronten iaf... Det bästa är  ju naturligtvis om schysst lägenhet och ISP går hand i hand :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354465

## #10 — joel_sundkvist, 2004-05-26T21:24Z

Hur är Åby och Marielund?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354469

## #11 — Tambitch, 2004-05-26T21:29Z

Åby är ett eget samhälle utanför Norrköping, vetef-n hur långt, men det är en bit iaf. 20 min med landsortsbuss? 

Marielund har rätt taskigt rykte. Har inte varit där på flera år, men om det ser ut som det gjorde då så är ryktena befogade. Fula grå hus med bilder på djur och sånt ovanför portarna så att ungstackarna ska kunna hitta hem bland de 83 betongklumparna.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354475

## #12 — joel_sundkvist, 2004-05-26T21:45Z

Marielund såg inte så attraktivt ut måste jag erkänna...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354482

## #13 — M.Cheraghi, 2004-05-26T21:59Z

Trevligaste vad jag har hört är järnvägsstationen där tåget till Stockholm går ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354487

## #14 — UlfT, 2004-05-26T22:11Z

Re: Trevligaste stadsdelarna i Norrköping?

Ska väl kanske inte påstå för mycket, då jag inte bor där själv. Men jag har hört en del från folk därifrån. :)

> **joel_sundkvist skrev:**
>
> Den enda tråd jag hittade här på WF med NKPG i centrum bestod av vilken Pizzeria som hade godast käk :) Detta är ju också värdefull info eftersom pizza är en essentiell föda på många sätt... :)

Det lär visst finnas ett överflöd av pizzerior där, enligt mina källor.

Det finns ju också vissa människor som gillar reggae. Dessa trivs nog i Skärblacka, som ska vara Sveriges reggae-metropol. Hur den stadsdelen är för övrigt, vet jag dock inte.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354489

## #15 — muskot, 2004-05-26T22:38Z

> **joel_sundkvist skrev:**
>
> Kollektivtrafik?

 Finns, men är lika surt på de flesta andra håll i Sverige. Norrköping är inte så stort, så se till att bosätta dig hyfsat centralt så att du har gång- eller cykelavstånd till det mesta.

> **joel_sundkvist skrev:**
>
> Den enda tråd jag hittade här på WF med NKPG i centrum bestod av vilken Pizzeria som hade godast käk

 Tyvärr har jag inte hittat någon riktigt juste pizzeria ännu. Nästan skandal!

> **Tambitch skrev:**
>
> Bra hyresvärd med lägenheter över hela sta'n (och BBB - 10mb):
> www.hnab.se.

Alla deras lägenheter har ju inte LAN, oftast är det kabel eller DSL som gäller. Bodde hos Hyresbostäder (Nordantill, alldeles vid Campus Norrköping) tidgare och jag kan inte påstå att det är en speciellt bra värd, då det mesta med dem känns väldigt tungrott. Privata värdar brukar generellt vara lite mer flexibla.

> **Tambitch skrev:**
>
> Ljura är ett "lugnt" område, mestadels pensionärer och barnfamiljer. Grönområden.

 Var och kikade lite i Ljura i höstas. Lägenheterna är säkert mysiga, men området gjorde mig deprimerad.

> **joel_sundkvist skrev:**
>
> Såg en [lägenhet](http://www.bovision.se/bin/cgicache.dll?47069948,8350&confirmed=1) på Östra Promenaden som verkade schysst...

 Ah, jag bor inte långt därifrån! Det ligger en billig (men halvsunkig) Pizzeria i det huset. Korsningen där huset ligger är ganska trafikerad.

OT: Någon som vet vad "Elströmmen", som ligger ett par hundra meter upp längs Lindövägen från den där bilden, är för något? De har skyltfönster och bland annat fina tv-apparater från Loewe uppställda i lokalen. Men jag har aldrig sett en själ därinne, varken kunder eller anställda. 

> **Tambitch skrev:**
>
> Marielund har rätt taskigt rykte. Har inte varit där på flera år, men om det ser ut som det gjorde då så är ryktena befogade. Fula grå hus med bilder på djur och sånt ovanför portarna så att ungstackarna ska kunna hitta hem bland de 83 betongklumparna.

 Finns ju dock en del fina hus i Marielund också, så jag skulle inte döma ut det området helt och hållet.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354495

## #16 — Tambitch, 2004-05-27T09:34Z

> Alla deras lägenheter har ju inte LAN, oftast är det kabel eller DSL som gäller. Bodde hos Hyresbostäder (Nordantill, alldeles vid Campus Norrköping) tidgare och jag kan inte påstå att det är en speciellt bra värd, då det mesta med dem känns väldigt tungrott. Privata värdar brukar generellt vara lite mer flexibla.

 

Tja, låt mig ändra det till "Hyresbostäder har lägenheter med BBB 10mb i de flesta områden" då...Har bott hos HB i 15 år på olika ställen i sta'n och inte haft några problem med dem.

> Var och kikade lite i Ljura i höstas. Lägenheterna är säkert mysiga, men området gjorde mig deprimerad.

 

Som skrivet, mestadels för barnfamiljer och pensionärer. \*shrug\*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354585

## #17 — Mika3l, 2004-05-27T10:45Z

Min bror och två av mina kusiner har bott i Norrköping, en väldigt fin stad tycker jag. :)
Bror min bodde först på Luntgatan och senare på Parkgatan (hör väl till Marielund det väl?) vilket är väldigt centralt ([karta](http://kartor.eniro.se/query?what=map&mop=p8&streetname=&streetnumber=&city=Norrk%F6ping&zipcode=&mapstate=7%3B1521577%3B6496583%3B0%3B1521262%3B6496885%3B1521891%3B6496282%3B&mapcomp=%3B%3B%3BNorrk%F6ping%3B%3B%3B%3BNorrk%F6ping+kommun%3B%3B%3B%3B%3B1521904.0%3B6497100.0%3B0%3B0&heading_exact=&heading=&heading_group=&company_name=&dir_area=&geo_area=&district_code=&ns=&stq=0&symbols=)) och bra. :) Nära till en hyfsad pizzeria och till en Sibyllagrill som hade väldigt god gourméglass, dessutom att en väldigt stor park låg på andra sidan vägen var ju ett stort pluss. :)
Enda felet som fanns var att det var ganska vanligt med bilstölder.
Mina kusiner bodde på Värmlandsgatan (nästan vid Plankgatan och Luntgatan) och bortåt Söderstaden tror jag, inte långt från Cloettafabriken. Helt ok områden. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354618

## #18 — bohlin, 2004-05-27T17:32Z

En bostadsförmedling för Norrköping hittar du på 
<http://www.bostadsformedling.com.> Kostar dig 500 om du hittar en lägenhet via dom.

Själv så rekomenderar jag att bo i centrum, skönt att slippa ta bussen överallt. Kanske inte helt lätt att hitta ettor i centrum, men det går. Själv så ska jag flytta till nordantill precis vid campus om en månad. En central etta kommer du inte få av HNAB iallafall, där är kön hyffsat lång, så satsa på privat hyresvärd. [Här har du en PDF med alla hyresvärdar i Norrköping](http://www.norrkoping.se/bo-bygga/pdf/hyresvardar.pdf)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354830

## #19 — visslaren, 2004-05-27T22:37Z

> **Tambitch skrev:**
>
> Ektorp, se ovan.

sist jag hörde nåt om Ektorp var det nazistgäng och sånt tjaffs där. en gammal bekant blev jagad av ett gäng med brännbollträn pga hans hudfärg. Och Dallas blev ju nerslagen vid nåt tillfälle tydligen av nazister. afa ska ju tydligen ha dragit sig dit med vid ett par tillfällen vilket ofta leder till bråk mellan de två grupperingarna. Var iofs 2½ år sen jag hörde det. 

Flyttade ifrån norrköping för snart två år sen. Bodde i vilbergen vid det tillfället. Rätt bra område. Inte mycket bråk under den tiden förutom ett litet gäng med fjortisar som knivhögg folk om de inte fick pengar men de försvann tämligen snabbt.

Hageby har jag hört blivit rätt dyrt efter att de renoverat om. kallhyra.

Maestro och Guvegott (tror de stavar så) som ligger inne i centrum har goda pizzor. Även Rosa pantern på gamla övägen har goda pizzor.

Som muskot sa, norrköping är inte så stort. Själv tycker jag inte det spelar så storr roll om man bor centralt eller lite mer i utkanten. gång avstånd i vilket fall som helst enligt mig :) 
15 minuter eller så in till centrum från vilbergen. runt 50 till Ingelsta där stormarknaderna finns.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1354992

## #20 — muskot, 2004-05-28T00:46Z

> **visslaren skrev:**
>
> Maestro och Guvegott (tror de stavar så) som ligger inne i centrum har goda pizzor. Även Rosa pantern på gamla övägen har goda pizzor.

  Maestro och Gu'va Gott står sig slätt jämfört med Pizzeria Sicilia i Arboga... mmm...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1355012

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/boende-hem/104407-trevligaste-stadsdelarna-i-norrköping  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/boende-hem/104407-trevligaste-stadsdelarna-i-norrköping/page2.md
