Ponera att vi har ett övergångsställe direkt följt av en väjningslinje. Då bör man väl stanna bilen innan övergångsstället trots att man är 2-3 meter från väjningslinjen. Korrekt?
Det måste ju sättas i förhållande till rådande situation. Om en hög häck skymmer sikten så måste du ju krypa fram på övergångsstället för att själv inte bli en trafikfara när du glider ut på huvudleden.
Svaret från min sida blir därför att man får bedöma varje situation unikt.
Det finns flera tillfällen då man måste ställa sig på övergångsstället för att inte vara en trafikfara. Linnéabacken (regeringsgatan) i Gislaved är ett bra exempel på det. Om du inte ställer dig på övergångsstället har du ingen möjlighet att se om det kommer bilar från höger och vänster.
Men på de flesta ställen verkar det få plats en bil mellan övergångsstället och väjningslinjen.
Trafikförordningen säger att "en förare som närmar sig ett övergångsställe eller en cykelöverfart ska anpassa sitt körsätt så att föraren inte tvingas stanna på övergångsstället eller överfarten."
Vägverket informerar om att "du ska ge gående, som på rätt sätt gått ut på ett bevakat övergångsställe, möjlighet att passera. Det gäller även om du får korsa övergångsstället enligt trafiksignalerna" enligt deras skrift Övergång vid passage (PDF).
131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17