webForumDet fria alternativet

Ny eller begagnad tändkassett till 9-3:a?

Bilar & fordon

5 svar · 1 889 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

Idag la tändkassetten på bilen (Saab 9-3 2,0t -00) av, sådär lagom kul när man har varit och handlat kylvaror och står på en stekande parkering i +30°C. :OO

Hur som helst, jag kör just nu på en lånad begagnad men är ju såklart i behov av en ny, eller i alla fall en annan (och kanske att köpa loss den som sattes i akut tidigare idag). 2300:- skulle Saab Ana i Trollhättan ha för en sprillans men frågan är då om det är värt det besväret eller om jag istället ska skaffa en begagnad för kanske halva priset eller lägre (har inte kollat priser så noga än). Fördelen med en ny är ju garantin som medföljer och således blir ju då nackdelen med begagnat bristen på garanti, plus att den kanske kan ge med sig snabbare.

Vad säger ni? :)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#2

Jag skulle köpa en begagnad av en skrot som ger 1 månads garanti, var noga med att beställa en med rätt Saab-nummer bara då det finns varianter på dessa gynnare..

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Ska se om jag har någon kompis som är Saab-anställd, då kan jag komma ner till 1700:- för en helt ny. Efter en rundringning till tre-fyra ställen i trakterna här så verkar det vara svårt att få tag på dessa överhuvudtaget (både beg. och nya) och de jag pratat med har nämnt priser som gör ett besök på Ana väl befogat.

1200:- får jag lägga för den begagnade jag kör med just i skrivande stund.

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#4

Bire skrev:

Jag skulle köpa en begagnad av en skrot som ger 1 månads garanti, var noga med att beställa en med rätt Saab-nummer bara då det finns varianter på dessa gynnare..

Det skulle inte jag gjort. Om jag inte har helt fel så är detta ett vanligt fel på denna bil. Att köpa en lika dålig igen är ju inget smart. Bättre med en ny där de har åtgärdat bristen. Speciellt när det "bara" skiljer 500 spänn.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#5

Som K@llen skriver har ju detta visat sig vara ett känt problem med modellen (tack dho för länken :) ) så det är ju ytterligare ett skäl till att skaffa nya grejor. :)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

Då var det klart. Det visade sig vara ett garantiärende för min årsmodell så nu är tändkassetten bytt till en ny på Saab Ana i Trollhättan till det fanatiska priset av noll (0) svenska kronor. (y)

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)