webForumDet fria alternativet

Bromsgnissel

Bilar & fordon

9 svar · 1 331 visningar · startad av M@gnus

Medlem sedan jan. 20061 807 inlägg
Frågan#1

Är det någon som kan förklara varför bromsarna på Scenicen gnisslar något alldeles overkligt med 17 tum sommarluddor men inte med 16 tum vinterdito x( . Samma fenomen uppstod förra våren vid byte :bla . På servicen tog man upp och smorde och grejjade så det löste sig men nu är det samma sak igen. Det är lite pinsamt att det gnisslar vid varje inbromsning :r . Taktiken har blivit att bromsa rejält (inget gnissel) för att sedan smygrulla till stop.
Någon som har en aning :q

Medlem sedan jan. 20061 807 inlägg
#2

Och samma fenomen även denna sommar. x(

Medlem sedan mars 2007845 inlägg
#3

Det borde ju inte ha ett smack med fälgarna eller däcken att göra. Börjar gnisslet direkt när du bytt eller kommer det efter någon vecka?

Det finns skrik-plattor att köpa eller smörj in baksidan på bromsklossarna med kopparfett eller liknande.

/D

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#4

Skaffa klossar med mjukare belägg.
Antar att du har flytande ok. Se till att dom kan röra sig och verkligen flyter så att inte bromsverkan hamnar på ena sidan skivan.

Konstigt att det inte låter med vinterhjul. Men om det inte är nåt vanligt fel (som alltså t.ex. för hårda belägg) så finns det ju faktiskt "mystiska" fysikaliska fenomen som man inte tänker på men som kan ställa till en del. Det kan ju t.ex. vara så att sommarhjulen inte är lika bra balanserade och ger små men intensiva vibrationer som i sin tur får hela bromspaketet att vibrera. Ljud skapas ju som bekant genom att man får något att vibrera.......

Medlem sedan mars 20051 070 inlägg
#5

Spontant som jag ser det är att du behöver göra är att balansera sommardäcken alternativ göra en framhjulsinställning.
Då felkällan med stor sannolikhet verar härröra ifrån sommardäcken.

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#6

Jag kan inte ett dyft om bilar, men det första jag kom att tänka på var att vissa material expanderar i värmen.
Låter det helt ologiskt? :OO

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#7

Ta isär, gör rent och smörj upp alla glidytor (nej, inte mot bromsskivan). Ja, det stämmer att det expanderar av värme och det stämmer också att det finns olika hårdhet på beläggen (fast det är nog endast hårda tävlingsbelägg som skulle gnissla så det kan vi utesluta i det här fallet). Kolla även att inte beläggen glappar för mycket och på så vis fastnar och därmed ligger an, om så vore är det bara till att köpa nya belägg eller titta efter skimms. Kolla också att kolven går lätt.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#8

PeW skrev:

(fast det är nog endast hårda tävlingsbelägg som skulle gnissla så det kan vi utesluta i det här fallet).

(en parentes: tävlingsbelägg brukar väl tvärtom vara ganska mycket mjukare än standardbelägg. Eller har jag missat nåt här?)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#9

De brukar vara hårdare, annars håller de inte så länge. Mjuka belägg smulas sönder ganska omgående i en tävlingsbil.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#10

PeW skrev:

De brukar vara hårdare, annars håller de inte så länge. Mjuka belägg smulas sönder ganska omgående i en tävlingsbil.

När jag tävlade (motorcykel) hade vi avsevärt mjukare belägg än standardhojarna eftersom dom tar bättre. Dessutom plockade vi ju isär och bytte slitdelar, ibland efter bara några timmars körning och bromsklossar var är ju bland de billigaste delarna. Inte smulades några belägg sönder då inte.

Jag är nog ganska säker på att du kanske fått det där om bakfoten. Med en liten reservation att det kanske är nya idéer nuförtiden.

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)