BireMedlem sedan dec. 199919 074 inläggPå en del bilar finns det en centralinsprutningsenhet som både ser ut som & kallas förgasare. På alla bilar nyare än 1989 finns det ICKE förgasare då det inte funkar med katalytisk avgasrening.
Åter till bilen:
K-sprit: Har bilen fryst?? ;) K-spriten hjälper alltså inte..
Mitt konkreta tips är Ånglås, dvs en form av "propp" av oförbränd bensinånga någonstans.. Det felet lagar sig självt på nån timme, bara att vänta.
Annars finns det massvis med tänkbara fel:
Tändmodul, Tändspolen, Lambdasonden nämde någon & kanske men minst troligt, bränslepump, bränslepumprelä, igensatt bränselfilter, etc etc..
Alltså: Felsök allt sim har med bränsle att göra paralellt med allt som har med tändning att göra. Ha en trevlig kväll! ;)
ps: https://www.motorforum.nu
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggJaha, då tar jag upp det här igen.
Jag har låtit bilen stå ett tag, men nu behöver jag den igen.
Jag har hört mig för och fått reda på att det är bränslefiltret som måste bytas, precis som Bire bland annat skrev.
Jag vet inte om det är det egentliga felet, men jag utgår från det just nu.
Nåväl, jag var iväg på Micro och köpte ett nytt filter och tänkte snart bege mig till bilen för att byta och laga och fixa och dona..
Ja ja, skratta ni ...
Okej, var sitter bränslefiltret på en Volvo 440 -89 (en vinröd)?
Vilka verktyg måste jag ha med mig?
Måste jag tömma ur resterande bensin i tanken först?
Tror ni jag klarar byta det själv?
Tack på förhand. :)
Ja, jag kollade på motorforum.nu men det var jag jag själv som var inloggad där.
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inläggJag skulle rekommendera dig att skaffa en Haynes-bok om din bil. Där bör allt stå om var filtret sitter, och hur det byts ut. Dessutom lär du få användning för den nästa gång du behöver reparera något.
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg
UlfT skrev:
Jag skulle rekommendera dig att skaffa en Haynes-bok om din bil.
För att frågan inte skall komma. ;)
Haynes-bok om Volvo 440
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggJag letade faktiskt efter den på Micro, utan positivt resultat. Sommarjobbarna på stället visste lite mycket som jag ...
Att jag själv ska försöka reparera något på bilen är faktiskt en engångsföreteelse, så mest letade jag efter boken för att tjuvläsa lite. :r
Hur som helst, jag har inte boken. Finns det någon som på rak arm kan svaren på ovanstående frågor?
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
Brantis skrev:
Att jag själv ska försöka reparera något på bilen är faktiskt en engångsföreteelse, så mest letade jag efter boken för att tjuvläsa lite. :r
Fixar du en enda reparation själv tack vare den boken, har du redan sparat in kostnaden för boken. En verkstadsräkning är normalt dyrare än priset för boken, oavsett vad det är som ska repareras.
Brantis skrev:
Hur som helst, jag har inte boken. Finns det någon som på rak arm kan svaren på ovanstående frågor?
Jag bytte en gång för flera år sedan ett bränslefilter på en Toyota. Såvitt jag minns, var det bara att hitta det gamla filtret som såg likadant ut som det nya jag hade köpt, granska hur slangarna var kopplade, och sedan koppla in dem likadant på det nya filtret. Det borde vara lika enkelt för dig, om nu inte filtret råkar sitta krångligt till. Det kan man ju inte utesluta. Numera förekommer det ju till och med bilar som man måste lämna in på verkstad bara för att byta ut glödlamporna. Men så djävliga kan de väl inte ha varit redan -89?
[r] Jag glömde visst dina specifika frågor. ;)
På toyotan som jag hade då, satt filtret i motorrummet. Jag tömde inte ut någon bensin. Såvitt jag kan minnas, använde jag bara några skruvmejslar av varierande storlek.
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inläggGissningsvis behöver du bara en skruvmejsel eller en liten skiftnycket för att byta filtret.
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggJag ringde en Volvoverkstad och frågade. De berättade att filtret sitter framför tanken. Alltså måste jag ge mig under bilen. Det ska bli intressant.
För övrigt gav de samma rekommendationer som UlfT och samma verktygsspecifikation som SirPeter.
Jag återkommer med vidare besked.
Tack så länge. :)
MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg Även om det kanske har löst sig kan jag nämna att jag sett Haynes-böcker på biblioteket.
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggÄr jag en bilmekaniker?
Svar: Nej!
Jag tog mig till bilen, lokaliserade bränslefiltret. Bogserade sedan bilen till en "gör-det-själv"-hall. Hissade upp bilen och började meka.
Där tog det stopp.
Hur jag än slet och skruvade i den där jäkla röran så fick jag inte loss något, mer än olja, rost och skit.
Jag hissade ned bilen igen och bogserade den till blivande svärföräldras parkering. Efter helgen får någon annan ta vid. Om det blir en verkstad eller en kunnig vän har jag ingen aning om.
Nåja, bilen är en skrothög. Varför ska jag skämmas bort med att den ska fungera och vara hjälpsam i kniviga situationer?
Jag återkommer efter helgen med mer information.
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggOkej, förutom Haynes (som om du inte skaffat än, gör det - min har sparat mig många slantar och innehåller dessutom en massa knep och trix i övrigt) lär du behöva 5-56 eller liknande spray.
Löser rost, smörjer leder, förbättrar elektriska kontaktytor - amatörmekens bäste vän och i princip oumbärlig om man ska ge sig på bilar äldre än en vecka... ;)
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggJa ja, jag ska köpa boken.
Jag missade meddela att jag även använde 5-56. ;)
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inläggGår det inte med 5-56, går det med mer 5-56. ;) Man kan behöva spruta på det i omgångar och låta det tränga in ett tag. Tyvärr blir det alltid rostigt under bilen.
frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inläggSedan är faktiskt vold en bra lösning, det är inget som blir så trasigt att det inte går att laga senare :e
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inläggJag kan meddela att bilen har varit inne på verkstad och är numera lagad.
Felet var något som heter luftmassemätare.
Jag fick en snabb förklaring vad sådana gjorde, men ni får hemskt gärna berätta mer. :)
Tack.
LLuxmanMedlem sedan aug. 20003 742 inlägg Luftmassemätare eller luftflödesmätare mäter luftens mängd och temperatur genom gasspjället, eller annan lämplig punkt, och sänder informationen vidare till styrenheten som därefter reglerar bränsleinsprutningen och tändningen. Det finns ofta fler mätare som ger information samtidigt, t.ex. lambda-sond, gasspjällspotetiometer, vevaxelgivare.
Men din Volvo tillhör ju inte de mest avanserade bilmodellerna så kanske är luftmassemätaren den viktigaste informationsgivaren till styrenheten och kaputtar den så slås bränsleinsprutningen mer eller mindre ut.
frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inlägg
Luxman skrev:
Men din Volvo tillhör ju inte de mest avanserade bilmodellerna så kanske är luftmassemätaren den viktigaste informationsgivaren till styrenheten och kaputtar den så slås bränsleinsprutningen mer eller mindre ut.
Jag vet inte vad som är värst, tvärdöd, eller "limp home" en t6 i limphome är inte rolig att köra :x
Koppla ut bcm är deremot en annan femma :e (abs-styrenhet), det sätter antispinn/momentbegränsning ur funktion, och är roligt, genererar en del fel dock så det är inget att rekomendera som "bond-trimm" :e