webForumDet fria alternativet

J-la bilmarodör!

Bilar & fordonur Café webForum

15 svar · 552 visningar · startad av annesophie

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
Frågan#1

På väg hem från Huddinge upptäckte jag till min stora förvåning samma lilla gröna ford som kört efter mig samma tid tre gånger förut.

Den lilla gröna fordens ägare är en kille, kanske 25-30 år, som alltid tycks färdas på 57:an runt tiotiden vardagar.
Han kör som en komplett dåre och har de tre gånger jag nu har träffat på honom undkommit olyckor med en hårsmån.

Första gången blev han så irriterad över att inte komma förbi mig på 57:an (finns väldigt få omkörningsställen) att han, när vi nådde raksträckan i Mölnbo (tättbebyggt område – 50km/h), bara var tvungen att köra om mig samt de tre bilar som låg framför i en jävla hastighet och närapå köra över tre skolbarn som var på väg över ett övergångsställe. Saktade han ner efter det? Neeeeej...

Andra gången, också detta i Mölnbo, körde han om precis efter järnvägsbron men missade helt att det kom bilar bakom krönet vilket gjorde att den bil han körde om fick väja ut i en grässlänt jämte spåret för att killen i forden inte skulle frontalkrocka med mötande bil.

Idag så låg han plötsligt klistrad bakom mig på ca 1 ½ meters avstånd, och eftersom jag vanligtvis är ganska uppmärksam på vad som sker bakom mig och titt som tätt spanar i backspegeln så torde hans plötsliga uppdykande tyda på att han kommit upp bakom mig i en väldigt mycket högre hastighet än de 70 km/h som är tillåtna.
Irritationen blev förstås stor när han var tvungen att bromsa, jag körde ju bara i 70-80km/h, och han låg bakom i ca 10 minuter och svischade in och ut över mittlinjen för att försöka komma förbi. Nu var det mycket trafik och jag trodde därför i min dumhet att han skulle vänta men neeeeeeeej...
Killen såg en liten öppning och drog förbi mig och avsåg uppenbarligen att köra förbi bilen framför mig, men missbedömde antagligen avståndet till första bilen och fick samtidigt se en mötande lastbil komma. Weee... Vad göra?
Jag kollade snabbt i backspegeln, ingen där (tack och lov) och fick tvärnita för att lämna såpass mycket plats att killen, med en klumpig manöver, kom in mellan mig och första bilen.
Lastbilen tutade, naturligtvis, och då ser jag att killen vänder sig till sin kompis och skrattar (!?!??!).

Tre minuter sedan, precis innan rondellen vid Gnesta orkar han inte ligga bakom första bilen utan drar förbi som ett litet jehu.

Vad säger man? Vad gör man?

Hade jag varit ensam så hade jag gladeligen tvärnitat och låtit honom köra rakt in i mig, men jag hade Jacob med mig och jag har en ”BABY ON BOARD”-skylt i bakrutan just för att slippa idioter som honom.

Jag tog registreringsnumret nu för han är uppenbarligen en fara för sig själv, men främst för andra.

Kan jag göra något? Vad kan polisen göra med ett registreringnummer och min berättelse. Ingenting eller?

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#2

Jag kan avregistrera hans bil om du ger mig regnumret, det gör att han åker dit fett om snuten tar honom :D

Men jag åker dit med så..

Nej, seriöst: Anmäl honom! Punkt slut.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Tja, det är väl bara att beställa hans namn och därefter klura ut hans telefonnummer tämligen enkelt. Det är vad jag skulle ha gjort.
https://secure1.ore.vv.se/fordonsfraga/sms.shtml

Idioter finns det gott om. Tyvärr.

Medlem sedan dec. 20003 887 inlägg
#4

Du lär väl kunna anmäla honom för vårdlöshet i trafiken, men det blir väl säkert ord mot ord och en utdragen pappersprocess av det hela.
Det tragiska med sånt här är att det inte brukar sluta förrän en otrevlig olycka sker.

Du kan ju alltid fråga en polis om vad som skulle kunna göras åt personen ifråga.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#5

Anmäl!! Oavsett om det hjälper eller inte..

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#6

Ja, ni har rätt naturligtvis. Ska prata med polisen och se vad dom säger. Risken är väl dock att det inte händer något. Men men...

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#7

Klart du ska ringa polisen. Försök att göra det direkt vid tillfälle.

En vän till mej var ute och körde någonstans i Stockholm när han plötsligt får syn på en bil som kör väldigt märkligt. Vinglar fram och tillbaka över gatan. Bilen stannade inte vid övergångställen och flera personer fick bokstavligen kasta sej av vägen för att undkomma att bli överkörda. Vännen ringde direkt till polisen som lite förvånande bad honom att fortsätta efter bilen tills en polisbil hade infunnit sej vid platsen. "- Du får köra hur fort du vill bara du har honom i sikte." hade han fått till svar från andra sidan luren.
Han följde mycke riktigt efter bilen ända tills bilen började köra mycket fort och samtidigt köra om andra bilar både på höger och vänster sida. Men vid den tiden så hade polisen hunnit ifatt och för att ta över "jakten".
Inte alla dagar man får leka civilsnut inte ;)

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#8

Hmm jo det är vid sådana här tillfällen man önskar att man vore trafikpolis. Polisen som jag ska prata med är på möte och ska ringa tillbaka senare. Får väl se vad han säger.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#9

Får dom in en amälan som är trovärdig + lite fakta såsom tider då han passerar en viss plats varje dag så är det inte alls omöjligt att dom tar o sätter upp en kontroll eller patrullerar den sträckan frekvent..

Dom kan inget göra utan att ta killen på bar gärning...

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#10

annesophie skrev:

Hmm jo det är vid sådana här tillfällen man önskar att man vore trafikpolis.

Du menar ungefär liksom Judge Dredd är en trafikpolis?

Medlem sedan sep. 20011 086 inlägg
#11

Usch vilka idioter det finns :(

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#12

1. Anmäl kräket.
2. Spreja könsord på hans bil.
3. Stjäl hans fälgar.

Idioter som sådana där i trafiken är de absolut farligaste förarna. Jag förstår din ilska, jag har själv förlorat både en och flera nära stående i bilolyckor, så jag vet hur det kan gå. Och det går alltid för fort, det är det som är saken.

Medlem sedan juli 20021 523 inlägg
#13

Anmäl honom, sånna galningar ska inte sätta sin fot på svenska vägar :P

Off topic, ni som inte vet vad Mölnbo är så är det världens minsta håla =) det tar ca 2 minuter att köra igenom hela byn :P, själv bor man i Järna, ett par minuter från Mölnbo

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#14

Rodan skrev:

Anmäl honom, sånna galningar ska inte sätta sin fot på svenska vägar :P

Off topic, ni som inte vet vad Mölnbo är så är det världens minsta håla =) det tar ca 2 minuter att köra igenom hela byn :P, själv bor man i Järna, ett par minuter från Mölnbo

...och Järna är vaddå? En metropol? :moose

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#15

Jag kommer ihåg en liten anekdot...

Bodde i lilla Svärdsjö, kom hem från jobbet en höstdag med min helsvarta Volvo 240 Turbo & han inte mer än innanför dörren då telefon ringde:
"Hallå!"
"Är det Krister...?"
"Ja.."
"Hej, *** **** Polisen Svärdsjö, har du tid att komma förbi på stationen en sväng nu?"
"Tja, det kan jag väl.. Ska jag ta med en bullpåse??"
"Nej, kom förbi bara, jag vill diskutera en sak med dig"
"Ok, knallar upp nu då"
"Bra, hej"
"Hej hej"

Knallade upp till stationen som låg ca 200 meter från min lägenhet, gick in på hans kontor & fick en så jävla utskällning en man bara kan få! :e

Tydligen hade det legat ungar i ett dike o lekt när jag kom förbi med min bil & nån hade uppfattat det som jag "körde rally" på allmän väg trots att barn lekte i diket..

Efter många hårde ord från oss bägge informerades jag om att mitt körkort skulle dras in om jag "inte skärpte till mig ordentligt"..

Jag avslutade det lilla trivsamma mötet med ett glatt flin & berättade att han inte kan dra in körkort utan att ta mig på bar gärning & att det borde han ha lärt sig på polisskolan samt att jag givetvis inte hade kört som en idiot & definitivt inte om jag sett barnen i diket.

Då visade han mig bestämt dörren... :e

Medlem sedan juli 20021 523 inlägg
#16

annesophie skrev:

Rodan skrev:

Anmäl honom, sånna galningar ska inte sätta sin fot på svenska vägar :P

Off topic, ni som inte vet vad Mölnbo är så är det världens minsta håla =) det tar ca 2 minuter att köra igenom hela byn :P, själv bor man i Järna, ett par minuter från Mölnbo

...och Järna är vaddå? En metropol? :moose

Så klart :e
Mölnbo är en förort till Järna §e
Bor du i Mölnbo ?

142 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.9823c0c5
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)