webForumDet fria alternativet

Vidarebefodring av domännamn till annan server

ASP

6 svar · 225 visningar · startad av Janspeed

Medlem sedan jan. 2001510 inlägg
Frågan#1

Är inte säker på om detta går att genomföra med asp men någonstans måste jag ju börja.

Håller på att skaffa telias ADSL(tyvärr det enda som fanns att välja mellan) och då kommer jag få en dynamiskt tilldelad IPadress. Det betyder ju att om servern startar om så ändras troligtvis IPadressen till ett annat.

Detta gör att jag inte kommer kunna koppla ett domännamn direkt till min server.

Det jag skulle behöva är en komponent eller kod som när min server startar, skickar signal med adressen till den servern som mitt domännamn är kopplat till. Domänservern sparar då ner IPadressen och hänvisar till den istället.

Eller är detta inte möjligt?

/JANspeed

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#2

Jag snackade faktiskt med en polare om just det i går.

På den gamla goda tiden, på högskolan och med Hotline, har jag ett svagt minne av att det fanns en gratistjänst där man kunde ha en webserver på en dynamiskt tilldelad IP adress.

Alltså, tjänsten låg i att man hade en subdomän pekad till sin egen dator som hade olika IP. Andra server/client mjukvaror fungerar sånt med...

------------------
"Never underestimate your opponents." - Name the movie.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#3

www.dyndns.org

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
nobody expects the spanish inquisition!</A>

Medlem sedan jan. 2001510 inlägg
#4

Tufft! Kostar det något?

/JANspeed

Medlem sedan sep. 2000232 inlägg
#5

på ovanstående sida dit adressen pekar står det överst på sidan:

Welcome to Dynamic DNS Network Services. We provide free dynamic/static DNS aliasing services and web redirection services to the net community.

Medlem sedan apr. 200158 inlägg
#6

http://www.dns2go.com är en annan du kan pröva.

Dock så har väl Telia som alla andra regler om att man inte får köra någon som helst kommersiell trafik så det enda du kan ha är en enkel hemsida.

/plundin

Medlem sedan maj 20011 343 inlägg
#7

jag har haft mitt comhem abbonemang i ett år nu och där har jag oxå dynamiskt ip men mitt IP har aldrig ändrats jag har kunnat använda samm i ett år. men däremot har jag olika IP ibland när jag kollar mitt ip med hjälp av webbläsaren men jag kommer aldirg åt datorn med det dynamiska ipnr utan då måste jag ange mitt ipnr som har varit samma i ett helt år nu även om jag har olika ip som jag surfar med.
ADSL värkar funka så här oxå iaf vad jag har sett hos kompisarna.

Hoppas ni fattar vad jag menar!

------------------
verktygslådan

Ett gott trams förlänger
livet :e

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
131 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)