---
title: "Strängare sortering i forumet"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/asp/8610-strängare-sortering-i-forumet"
topic: "ASP"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/asp"
author: "Janspeed"
published: "2001-03-19T13:08:00.000Z"
updated: "2001-03-20T08:10:00.000Z"
replies: 2
views: 302
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/asp/8610-strängare-sortering-i-forumet"
---

# Strängare sortering i forumet

## #1 — Janspeed, 2001-03-19T13:08Z

Jag vet att ASP är ganska relaterat till databashanteringen men borde ni inte få folk att sortera sina inlägg lite bättre. De flesta frågorna i detta forum handlar enbart om databaser och har inget med ASP att göra. 

Eftersom alla postar sina inlägg här så tittar nästan ingen i de andra forumen och det leder slutligen till att det inte är någon idé att posta något någon annanstans.

Jag tycker att ni moderatorer borde bli lite strängare på att flytta eller hänvisa inlägg till de övriga forumen.  Annars kan ni ju lika gärna avskaffa de andra forumen. Det är ju bara att titta på antalet inlägg på detta forum och jämföra det med de övriga så ser ni vad jag menar.

/JANspeed

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/8610

## #2 — snekkorr, 2001-03-19T13:30Z

hmm... vad jag ser så är väll de flesta frågorna om databaser här om själva anslutningen... vilket i sig brukar vara felaktiga... alltså är dett kod till db och inte om själva db... eftersom då skulle här dyka upp frågor som "hur sparar jag i acces 2000" \<--exempel 

eller? kanske e inlägg som du säger men inte vad jag har sätt... och i såfall kan man ju baka ihop alla forum i ett... asså asp med db å så

ha re

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/261454

## #3 — OveRRidE, 2001-03-20T08:10Z

Kanske kan det vara så att ASP / VBScript är ett ganska stort samlingsbegrepp och när man kanske inte är så erfaren inom just ASP så är det lätt att man postar inlägg om ex. databaser i ASP-delen. Det är ju trots allt en rätt nära besläktad del av ASP om man ser det ur den synvinkeln. 
 Jag tycker det funkar jättebra. \*supernice\* \*sprak\*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/261455

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/asp/8610-strängare-sortering-i-forumet
