Läste just genom Asp-skolan och blev lite klokare men det uppstod en hel del frågor på vägen. Det är en hel del av det man tar upp som man glömmer att förklara, tyvärr.
Bl.a:
När ska man ha mellanrum före och efter ett "="?
Vad gör "round" exakt? Avrundar det som jag gissar mig till alltid till heltal?
Finns det någonsin någon fördel med att skriva en lång "case...else", när det handlar om att få fram ett datum på formen:"Lördagen den 17:e januari"?
(Till Vide: En korrekturläsning av Asp-skolan kanske vore på sin plats )
Vad gör "round" exakt? Avrundar det som jag gissar mig till alltid till heltal?
det avrundar ett tal till ett givet antal decimaler.
Finns det någonsin någon fördel med att skriva en lång "case...else", när det handlar om att få fram ett datum på formen:"Lördagen den 17:e januari"?
nej, det tycker inte jag. det finns datumfunktioner som är utmärkta för att skapa den typen av datumsträngar utan att blanda in villkor överhuvudtaget.
Det kvittar alltså om man har mellanrum före och efter "=". Jag har sett lite olika varianter och trodde därför att det skulle vara mellanrum om man tilldelade en variabel ett värde.
Då vet jag hur Round() funkar.
Jodå. Jag har testat Lcid och fått det att funka utan problem, men jag har sett i en massa script att man använder sig av "Case...else" för datumformat. Beror det bara på att folk inte känner till Lcid, eller finns det någon som helst annan orsak? (Orsaken till att jag är så envis är att inget av de färdiga script jag laddat hem kört Lcid.)
Tackar för svaren
255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.51f67c91