webForumDet fria alternativet

Räkna fullbordade nerladdningar

ASP

3 svar · 221 visningar · startad av Koggen

Medlem sedan juni 2002169 inlägg
Frågan#1

Jag har en nerladdning av filer på en site. Jag skulle vilja räkna antalet gånger resp. fil laddats ner. Detta är ju inte så svårt iofs, men nu kommer det jag går bet på... jag skulle inte vilja att dom gånger användaren klickar avbryt på nerladdningsrutan räknas. Det skall bara vara fullbordade nerladdningar som räknas.

Jag hittade ett ett inlägg här med hänvisning till ett script på bohlin/webhostme.com, men det räknar också avbrutna nerladdningar.

Det kanske inte går att göra?

Medlem sedan apr. 2001246 inlägg
#2

Har aldrig träffat på ngt sånt script...

Medlem sedan dec. 20003 887 inlägg
#3

Verkar knepigt att göra så. För att veta om filen blev nedladdad måste man veta hur många bytes som skickades och för att få reda på det lär man behöva använda sig av winsock. Min bästa gissning är alltså att du får bygga en egen komponent eller ta hem en med den funktionalitet du vill ha.

Medlem sedan juni 2002169 inlägg
#4

Jag misstänkte att man behöver ha lite mer kontroll över servern för att klara det.

Nåja, det hade varit bra med en sån funktion, men det får väl duga med en vanlig räknare.

249 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)