Och jag som trodde att jag var såååååå pedagogiks???
Vet inte riktigt hur jag kan bättre förklara? Min undran är ju om jag kan använda min "webhostme" som resurs för olika andra hemsidor som finns på andra hem. Tänkte typ ha "undermappar" till olka hemsidor.
Exempelvis: mapp 1 för hemsida 1, mapp2 för hemsida 2. Var je mapp skall innehålla en speciell inloggningsida med username/password, samt file som bara behöriga skall kunna se.
en dum fråga, jag vet men som sagt så är jag nybörjare:
måste jag inte lägga de asp-filer där jag har koderna på en speciell plats så att inte obehöriga skall kunna se username(password?
kan jag lösa detta med att göra en databas med de olika username och password, databasen ligger skyddad och inloggningsfilerna i de olika "undermapparna" kan hämta data från databasen?
kan databasen ligga för sig under "rooten"? Vaf d jag fattar? hittils så att saker som ligger under rooten är skyddad för insyn.
Som sagt använder jag mig av webhostme - vet inte om jag får lägga nåt i roten där?
Vide, du skrev i tidigare inlägg här på konfan att om sidorna är döpta till till .asp så slipper man reklam-baneren på "webhostme", men... behöver inte inloggnigsidan dvs sidan med formuläret username + password ha .html?
man kan använda sig av sessions också. Det ska man passa sig för om man har en webbplats (ejn sida i den webbplatsen) med många besökare på. Så här fungerar sessions:
session("name") = "Eclipse"
response.write session("name")
---
Ungefär som en vanlig variabel men med den fördelen att man kan fepple lite hur som helst med dom. Man kan ställa in hur länge en session ska vara aktiv. 30 min är default.