Nu har jag suttit och läst en massa inlägg om Overrides uploadscript.
Många skriver att man inte kan använda request.from på samma sida som man ska göra binaryread. Utan att man ska göra upload.form istället.
Min fråga är om det bara gäller det fältet med sökvägen till filen jag ska ladda upp eller alla inmatningsfält i formuläret?
Vore bra om någon kunde förklara varför i så fall.
Om det gäller alla fälten. Görs det någon skilland då? Kommer jag ändå få ut de strängar jag vill ha och som jag ska lägga in i en databas? Eller måste jag ändra fler saker?
Jag vet att det tagits upp många gånger men jag har inte förstått om det gäller hela formuläret eller inte. Men det gör jag nu!
Har nämligen försökt att använda mig av din kod men att göra en response.redirect till din outputfile.asp från koden för inläsning av formuläret.
Verkar som att jag krånglar till det så.
Måste jag alltså läsa in med upload.form även om jag gör en redirect till din sida?
Var ska jag lägga redirecten? Ska den läggas sist efter jag tagit in allt jag vill från formuläret?
//Johanna