Jag menar att om den kod som du får ut i webbläsaren med text/plain fungerar om du klipper ut den och kör den som ett "vanligt" javascript, så får vi leta efter problem, men det måste du kolla först.
Hämta till html sida
21 svar · 383 visningar · startad av AG · sida 2 av 2
Frågan, av AG
Har nu letat ganska febrilt i nån halvtimme efter ett svar till denna fråga. Hur inkluderar jag en asp sak på en html sida. Alltså det ska gå att med \<script src=""\>\</script\> kunna hämta in ett sak från exempelis en annan server. Kan nån hjälpa mig med en kodsnutt för detta ändamål. Kan bero på att jag är trött men jag måste ha ett enkelt exempel. Andreas
Läs frågan i sin helhet →Så var det löst :)
Jag lyckades faktiskt lösa det nu, fast på ett annat sätt, eller slarv från min sida kanske det var :)
Alla variabler var med ' runt om. Det resulterade i att document.write verkade tolka det som att strängen typ var slut. Så genom att ta bort allt det så fungerar det nu prima.
Tack iaf till alla ni som lade ner tid på att försöka lösa detta problem, emission det var faktiskt din metod som gjorde att jag hittade felet :)
Andreas