Engine^ Medlem sedan dec. 2000 3 887 inlägg Frågan 5 mars 2003 11:03 #1 För er som inte orkar sitta och surfa på MSDN, så är den här filen är bra att ha hemma, när ni har problem med syntax.
VBScript (och JScript) referens. Det finns förmdligen många svar på många frågor i den.
Re: Windows Script Technologies
Engine^ skrev:
För er som inte orkar sitta och surfa på MSDN, så är den här filen är bra att ha hemma, när ni har problem med syntax.
VBScript (och JScript) referens. Det finns förmdligen många svar på många frågor i den.
Har den, ibland är den oumbärlig, men man önskar mer skulle finnas där. Exempelvis GetRows och GetString, Cdonts och sådana grejor..
Engine^ Medlem sedan dec. 2000 3 887 inlägg GetRows och GetString är ADO. Jag försökte hitta en sån hjälpfil, men ingen lycka än så länge.
[r] Jag kom just på att den filen installeras med Office och heter ado210.chm och kan nog tänkas ligga under \program files\shared files\microsoft shared\office10\1033\ado210.chm
Engine^ skrev:
GetRows och GetString är ADO. Jag försökte hitta en sån hjälpfil, men ingen lycka än så länge.
Nä, just det! Jag har heller inte hittat, även om jag kan GetRows och Cdonts i alla fall.. Men det vore kul att se hur Microsoft skriver.
Engine^ skrev:
Se min redigering ovan.
Ok.. Ska kolla upp det sen..
Jo, den där använder jag.
Det jag söker är, som m_soderlund skriver, hjälpfiler för andra "språk" än VBScript/JScript.
Gärna för ASP, ADO, SQL osv. Allt man kan tänkas använda. Någon som vet om det finns något sådant?
Engine^ Medlem sedan dec. 2000 3 887 inlägg Testa att söka efter *.chm på din burk, så hittar du de hjälpfiler som är installerade. Jag hittade ingen för asp, men det finns säkert. ;)
Testa sök på nätet med: +.chm +asp
För er som har Windows 98 SE så är sökvägen denna:
c:\program\vanliga filer\system\ado\ado210.chm