webForumDet fria alternativet

Sidan "tappar" bort sig själv!

ASP

4 svar · 214 visningar · startad av medialabs

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
Frågan#1

NU har jag ett mycket irriterande problem som jävlas med mig. Jag har en index sida och som heter index.asp och på den sidan har jag en inloggning som körs på samma sida den öppnar en access databas och kollar att uppgifterna stämmer. Och det funkar att logga in och man får en session. Jag har en länk på sidan som heter start och den går till index.asp och när jag klickar på den så får jag fram detta felmess. men sätter jag in detta i på sidan "on error resume next" så funkar sidan igen men då är dessa tomma <%=RecSet("client")%>. Så det verkar som om sidan "tappar" bort informationen om den personen som loggar in och visar detta felmess.

ADODB.Field error '80020009' 

Antingen är BOF eller EOF satt till True, eller så har aktuell post raderats. Den begärda åtgärden kräver en aktuell post. 

/index.asp, line

inloggning

<%
Function SQLText(Value)
    If Len(Value) Then
        SQLText = "'" & Replace(Value, "'", "''") & "'"
    Else
        SQLText = "Null"
    End If
End Function

    Set Con = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
    Con.Open "Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)}; DBQ=" & server.mappath("client987.mdb") 

    strSQL = "Select * from tbluppgifter where client = " & SQLText(Request.Form("client")) & " and password = " & SQLText(Request.Form("password")) 

    Set RecSet = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
    RecSet.Open strSQL, Con

    If not recset.eof then
        Session("authentication") = "yes" 
        Session("id") = recset("id")
end if

%>

Kollar att man har en session

<%IF Session("authentication") = "yes" THEN%>
<% IF Request.Querystring("logga") ="ut" THEN
Session.Abandon
Response.Redirect "http://www.medialabs.nu"
END IF %>

Stänger databasen och om man inte har en giltig session så visas en annan del av sidan där inloggningen finns:

<%ELSE%>
<%
RecSet.Close
Set RecSet = nothing
Con.Close
Set Con = nothing
END IF
%>
Medlem sedan juli 200263 inlägg
#2

finns det inte någon som har några tips eller nått om hur jag får detta att funka felfritt?

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#3

När du kommer till sidan "nästa gång" har du ju inget i dina request.form - eftersom du har ju inte postat något formulär för att ta dig dit. Du får göra en check om är request.form tomma så kika efter sessions, eller tvärtom.

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#4

solbulle skrev:

När du kommer till sidan "nästa gång" har du ju inget i dina request.form - eftersom du har ju inte postat något formulär för att ta dig dit. Du får göra en check om är request.form tomma så kika efter sessions, eller tvärtom.

Hmm, Menar du att jag ska sätta in request.forms på sidan eller?
och vad ska dom innehåller i så fall?

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#5

Jag kanske missar något, men det är väl request.form du har i din sql-fråga? (som blir tomma vid besök 2) - Kanske fel av mig... vet ej.

258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)