webForumDet fria alternativet

Hur ska en sida länkas in i min aspsida

ASP

8 svar · 323 visningar · startad av KalsongCesar

Medlem sedan mars 2001339 inlägg
Frågan#1

Har en aspsida på en server och vill på denna länka in en annan sida på den sidan. Problemet är att den sidan liger på en annan server, som jag själv administrerar.. ska jag använda mig av xmlhttp för att hämta in informationen från den sindan och styra upp hur jag vill att den ska visas eler finns det ngt annat sätt som ni kan tipsa om.

jag tänkte på #include först men det är väl bara för filer som ligger på den servern som jag har asp sidan på eler kan man skriva en hel sökväg?

Tacksam för tips på snygg lösning.

sida.asp
<Table>
<TR><TD>
** min inlkudering **
</TD></TR>
</TABLE>
Medlem sedan mars 2001339 inlägg
#2

Är det verkligen ingen som har ngt tips eller vet hur man gör detta på bästa sätt.?

Vore oerhört tacksam för svar.

Medlem sedan aug. 20002 272 inlägg
#3

som vanligt så läste jag inte HELA din text, sorry.. ;)

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#4

Använd en iframe!

<Table>
<TR><TD>
<iframe src="http://www.dinsida.com/main.asp"></iframe>
</TD></TR>
</TABLE>

Jag väntar med att flytta tråden, tills dess att jag vet att det fungerade som du ville, för detta har väldigt lite med ASP att göra. :)

Medlem sedan mars 2001339 inlägg
#5

ok.. låter vettigt.
Är det kompatibelt med de flesta läsare eller kommer det att bli probs med det?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#6

Nja, huruvida det funkar i olika läsare har jag inte så stor kolla på. Erik vet nog med all säkerhet. :)

I vilket fall som helst; jag antar att det finns en slags xmlhttp-lösning på detta problem, så jag väntar med att flytta tills dess att någon annan har kikat på ditt problem.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#7

Iframes fungerar i IE4+, Netscape6/Mozilla och även Opera.

Mvh,

Medlem sedan mars 2001339 inlägg
#8

ok.. tack för svaret, då torde en xmlhttp lösning kanske vara ngt för mig..

Jag har gjort båda lösningarna och de fungerar hyfsat bra.. men man vill ju gärna kolla i forumen först så man inte går miste om ngn superb lösning.

Jag har inte testat med include file gissar på att det inte funkar med att hämta från ngn annan server.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#9

KalsongCesar skrev:

Jag har inte testat med include file gissar på att det inte funkar med att hämta från ngn annan server.

Stämmer.

Mvh,

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)