webForumDet fria alternativet

Jag vill ha bild för nya trådar!

ASP

88 svar · 1 419 visningar · startad av crisse6 · sida 5 av 5

Frågan, av crisse6

Hejsan! Jag har ett forum och vill bara veta hur man genom två bilder kan få sidan att visa new.gif om det är nya inlägg sen sitt senaste besök och old.gif om det inte är det. Jag listar trådarna ju när man valt forum och brevid rubriken ska det vara denna lilla bild. Hur gör man så att det blir rätt för varje inloggad person????? Datum fält höll jag på med lite och jämförde oså.... men fick

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan dec. 20002 526 inlägg
#81

hallå..... kom igen nu gubs

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#82

Du kör ju först en loop och sen nästa, då kan det inte bli annat än så där.
Du måste plocka ut värdet i den loop som loopar ut varje rad, varje tråd.
Varför plockar du inte ut: "laste" & "datum" i din sql som ger dig det recordset som heter rs?

Medlem sedan dec. 20002 526 inlägg
#83

menar du genom en join????? eller hur menar du att min loop i loop ska se ut nu då?????

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#84

Men alltså, jag tycker att den kod du hade strax innan din ändring borde fungera så länge du ser till att ditt fält i databasen uppdateras när det görs ett nytt inlägg. (Det fält som motsvarar LastPostDate)

Hm... så här skrev jag förut, men ska dessa inte byta plats med varandra egentligen?

CheckNewPosts(rs("datum"),rs7("laste"))

Function CheckNewPosts(ByVal LastHereDate, ByVal LastPostDate)

Medlem sedan dec. 20002 526 inlägg
#85

jo du har rätt solbulle, för annars blir det old.gif för nya trådar och tvärtom....

men grejen är ju den att jag vill helt enkelt få den visa new.gif framför en tråd som har fått nya svar sedan ens senaste besök.... det funkar ej, men det funkade om jag körde loopen i loopen, förutom att bilderna hamna "lite" fel.... går det inte att fixa på nåt sätt? :)

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#86

Jo, jag förstår vad du vill uppnå, men vad är det för datum du plockar ut i denna kod:

sql8 = "select * from add_forum where anvandarnamn = '" & Session("anvandarnamn") & "'"
'.....
CheckNewPosts(rs7("laste"),rs8("datum"))

Och hur skiljer sig de mot detta? Det är ju här du ska ta ut det datum du söker.

sql = "Select * From add_forum WHERE orginal = 'Ja' AND forum_val = '" & request.querystring("forum") & "' ORDER BY datum DESC"
CheckNewPosts(rs7("laste"),rs("datum"))

Sparar du det datum som berättar om tråden är uppdaterad i add_forum?
I så fall tycker jag att det ska fungera...
Nej, jag ger nog upp på det här...

Btw. hur kommer det sig att man inte har tillträde till din hemsida? (me = Telia)

Medlem sedan dec. 20002 526 inlägg
#87

heheehe.... ett tack iaf för att du tar dig tid ;)
kolla i sql satsen, asså den som har med .......where orginal = 'Ja'...... det är just där det skiljer sig, den hämtar ju bara de som ska visas som orginal trådar u know... = den hämtar ej svaren som finns i trådarna = då blir det bara datum från när senaste ORGINAL inlägget skapades... hehehe... rörigt detta du :)
därför vill jag göra en loop i en loop.... men då blev bilderna ju lite snea... :(

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#88

Aha, där ser man, det har du rätt i. (Hur nu en annan skulle veta det? ;) )

Hm... men är det inte ändå samma datum som hämtas i den andra sqlfrågan? Är det alltså inte bara "orginal" datum där med?
- Hur som helst kan väl inte det där fungera heller, eftersom att det kommer bli en bild för varje inlägg som gjorts. (Mao fler bilder än antalet trådar.)

jag tror, det är mycket tro i mig eftersom jag inte vet, - viljan finns ju i alla fall :) ) att du hela tiden måste spara et datum när senaste inlägget gjordes, precis som det sägs hela tiden i tråden. Orginaldatuminlägg är helt ovesäntligt. Du skall ju ha ett datum som uppdateras så fort någon gör ett inlägg i tråden.
Pangelibom, skapa en ny kolumn!

Medlem sedan dec. 20002 526 inlägg
#89

roger that!

258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)