Jag har lite funderingar angående text/pm fält i access. I text kan man ju ha max antal tecken. Medan i pm kan man ha hur många som hellst (eller mer i alla fall). Nu är det så att jag här fält som jag nu i början bara kommer ha lite text i, men att jag kanske i framtiden vill ha mer text(än 50tecken tex)? Är det då bättre att ha dem på pm med en gång? Eller blir databasen större/slöare av att ha en massa pm istället för text?
Helt enkelt är det bättre att ha "text" så länge man har lite text och iså fall ändra i databasen när man behöver plats för mer?
Jag har svårt att tänka mig att det har någon större betydelse ur prestandasynpunkt. (Jag vet alltså inte utan gissar mest. Testa!)
Det är förmodligen enklast om du börjar med varchar. Det är inga problem att byta till PM i databasen senare. Det är viss skillnad i ADO dock. T.ex. så kan PM-fält bara refereras en gång i ett recordset och de måste alltid hämtas sist i select-satsen.
297 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2