Hejsan,
det finns en sak som jag alltid undrat om ASP, och det är om det verkligen inte finns något sätt att inkludera sidor dynamiskt på så att dom körs inom samma "scope". Dvs. variabler, konstanter, objekt mm. som finns i sida1.asp ska kunna användas i sida2.asp.
Det finns ju åtminstone på sätt att inkludera på, men båda har sina nackdelar:
Om man använder SSI så kan man inte dynamiskt ange filnamn med hjälp av variabla värden (eftersom SSI körs innan ASP-koden).
Om man använder Server.Execute så körs sidorna i helt separata scopes.
Nej, egentligen inte. Det finns ju server.transfer också, som tar med sig hela scope't till den sidan, men den går inte tillbaks till den anropande sidan igen då, så det går inte riktigt att använda på det sättet.
Det bästa sättet är att använda includes med SSI, eftersom man istället för att ha dynamiska namn kan lösa det genom att t.ex. if'a runt include'sen eller bara se till att ha en struktur utan namndynamiska inkluderingar.
<%
Select case request("baluba")
Case "foo"
%><!--#include file="myinclude.asp"--><%
Case "bar"
%><!--#include file="mysecondinclude.asp"--><%
End Select
%>