webForumDet fria alternativet

Access + ASP, sortering.

ASP

4 svar · 369 visningar · startad av UrMe

Medlem sedan apr. 2001762 inlägg
Frågan#1

Jag använder en access databas till ett register. Allting fungerar perfekt och har en massa skit i den nu :)

Jag sorterar efter en kolumn vi kan kalla "landsting" och "stad".

Problemet nu är att i denna databas som jag redan har fört in en massa saker i med hjälp av ett gränssnitt jag gjort, vill jag föra in en ny kolumn (50 tecken text) som vi kan kalla "gata". I alla poster som finns i databasen nu blir ju gata ingenting som default.

Om jag nu lägger in ett nytt landsting och stad i databasen med hjälp av mitt gränssnitt och skippar att fylla i något på gata.

Sedan sorterar jag efter "gata"->"landsting"->"stad" .. så kommer de nya posterna jag för in i gränssnittet alltid före de som låg där innan jag la till kolumnen "gata". Spelar ingen att alla är tomma i databasen eller vad Landsting har för namn.

Är detta något känt problem?

Om jag editerar en gammal post som låg där inne före jag la till kolumnen "gata" så hamnar den plötsligt rätt i sorteringen.

Svårt att förklara :)

Så här ser lite kod ut när jag för in nya poster i databasen:

landsting = oFileUp.Form("landsting")
stad = oFileUp.Form("stad")
gata = oFileUp.Form("gata")

strSQL = "INSERT INTO databas (landsting, stad, gata) VALUES ('" & landsting & "', '" & stad & "', '" & gata & "');"
minCon.execute strSQL,,128

Varför känns det som att det blir ett annat värde i "gata" när jag för in den med gränssnitten än vad de gamla fick som default när jag skapade kolumnen?

Om någon knäcker detta så ger jag en guldstjärna ;)

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#2

De gamla har null i kolumnen gata. De nya som du inte fyller i gata för har en tom sträng.

Medlem sedan apr. 2001762 inlägg
#3

Hur kan jag lösa det på lättaste sättet? Sitta och editera alla gamla poster manuellt?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Det enklaste sättet är väl att köra en update-fråga mot tabellen.

UPDATE tblFoo SET fldFoo = '' WHERE fldFoo IS NULL
Medlem sedan apr. 2001762 inlägg
#5

Tack så mycket! Om jag kunde acceptera två svar skulle jag göra det :)

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)