Jag har kodat lite ASP och experimenterat med färdiga javascript ett tag nu.
Jag vet att man bör koda på så sätt att kontakten mellan servern och besökarens webbläsare sker så sällan och kort som möjligt för att webbplatsen ska vara snabb och effektiv (t.ex. ska man vara noga med att stänga connections och dylikt...visst!?).
Men jag vet inte hur man gör det på bästa sätt!
Och det finns säkert lika många sätt att göra det på som det finns personer som kodar - men är det någon som skulle vilja och orka skriva ihop en enkel och kortfattad sammanställning över de viktigaste detaljerna?
Kan kanske hjälpa många av oss nybörjare på webForum!?
Ja, det finns väl redan trådar om detta, men jag kan börja lite smått;
1. Använd inte IDG's WebStudio-kod, speciellt inte den som berör databaskommunikation eller inloggningscript av något slag.
2. Förstör alltid alla objekt eller samlingar när du är klar med dem.
3. Använd Option Explicit, för felsökning och prestanda.
Tackar för tråd-tipset!
Den var väldans omfattande och känns som en välbehövlig "Bibel".
Det jag hade tänkt mig var en lite mer sammanställd "guide", precis som OveRRide har börjat med! Kan inte Ni gamla uvar och gråhåriga orakel ;-) fortsätta på hans lista?
Klipp & klistra hans början och lägg på Era egna punkter - då blir det ju till slut en lång konkret lista med små, men viktiga, punkter att tänka på! :-D
1. Använd inte IDG's WebStudio-kod, speciellt inte den som berör databaskommunikation eller inloggningscript av något slag.
2. Förstör alltid alla objekt eller samlingar när du är klar med dem.
3. Använd Option Explicit, för felsökning och prestanda.
4. Cacha saker som inte behöver vara helt up-to-date.
5. Lägg inte ner stor energi på kodoptimering utan lägg ner tid på saker som är prestandakrävande. Som t.ex. databaskommunikation.
6. Kodoptimera i utbildningssyfte för att lära dig skriva snabb och snygg kod.