Jag skulle göra en separat tabell för bilderna och koppla ihop medn tabellen "databas". Då slipper du dels det problemet och dels så kan du vid ett senare tillfälle tillåta fler bilder utan att behöva göra om i dina tabeller.
Frågan#1
Hoppas någon har en lösning på detta.
Jag har ett uppladdningsformulär för två bilder. Och filnamnet sparar jag i en databas.. men jag stötte på en liten bugg.
Om jag lämnar formulär-rutan1 i uppladdningsformuläret tomt så klassas ju formulär-rutan2 som 1 i scriptet nedanför. Eftersom jag då bara laddar upp en fil.
Man ska kunna ladda upp en bild i taget om man vill, fast jag vill att det ska hamna på rätt plats i databasen.
Så här ser koden ut:
<form action="enurl.asp" enctype="multipart/form-data" method="post">
<input type=file size=40 name="file1">
<input type=file size=40 name="file2">
<input type="submit" name="Submit" value="Skicka">
</form>
Set Upload = Server.CreateObject("Persits.Upload.1")
Upload.OverwriteFiles = True
On Error Resume Next
Upload.SetMaxSize 1048576
Upload.Save
dim filnamn()
i = 0
For Each File in Upload.Files
tempname1 = stripname(Upload.Form("fornamn"))
tempname2 = stripname(Upload.Form("efternamn"))
If i = 0 Then
NewName = "bild1_" & tempname1 &"_"& tempname2
Else
NewName = "bild2_" & tempname1 &"_"& tempname2
End If
File.SaveAs "c:\upload\" & NewName & File.ext
Redim Preserve filnamn(i)
filnamn(i) = File.FileName
i = i + 1
Next
Call dbOpen
strSQL = "UPDATE databas SET bild1 = '" & filnamn(0) & "', bild2 = '" & filnamn(1) & "' WHERE Nr = "& idnummer &""
minCon.execute strSQL,,128
Call dbClose()