---
title: "12.000 mail"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/asp/137255-12-000-mail"
topic: "ASP"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/asp"
author: "Thompa__85"
published: "2005-11-09T12:27:16.000Z"
updated: "2005-11-11T15:49:42.000Z"
replies: 6
views: 424
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/asp/137255-12-000-mail"
---

# 12.000 mail

## #1 — Thompa__85, 2005-11-09T12:27Z

Hej Wf!

Jag har en liten fråga. Jag har tänkt skicka ut mail (interna mail, alltså communitymail, inga riktiga e-post mail).

Jag har en kod som hämtar alla användare, sedan en loop som skickar "mail" till alla användare i loopen.

Nackdelen är att jag har 12.000 medlemmar, så jag har itne vågat testa scriptet än, eftersom jag tror det kommer dra oerhört mycket på servern.

Så till min fråga, finns det något smart sätt att dela upp utskicket för att slippa timeout på servern eller liknande? Eller kommer servern klara av utskicken?

Tack på förhand

Mvh Andreas

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/137255

## #2 — Drunkenstein, 2005-11-09T12:30Z

Kan du inte testa lokalt på din burk och köra en timer för att se hur lång tid det tar ungefär?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1704237

## #3 — Thompa__85, 2005-11-09T12:34Z

> **Drunkenstein skrev:**
>
> Kan du inte testa lokalt på din burk och köra en timer för att se hur lång tid det tar ungefär?

Nej, tyvärr kommer jag inte kunna göra de eftersom att det skulle bli en så stor process att flytta över allt till min lokalaburk :/

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1704238

## #4 — Jesper T, 2005-11-09T12:39Z

Jag skulle i ditt fall göra om mailsystemet i stället.
Så att användarnas inbox kan läsa dels mail skickade mellan användarna, och dels grupputskick.

Princip:

```
id = inloggad_persons_id
Select * from mail_box where to_id = " & id & " or gruppmail = true
```

Allt annat vore vansinne.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1704242

## #5 — Pace, 2005-11-09T13:02Z

Instämmer med Jesper T, gruppmeddelande är att föredra.

Däremot kan det ju hända att medlemmarna inte vill ha kvar ditt gruppmeddelande i sin inkorg, vilket kan vara en idé att bygga ut med ytterligare en tabell där man specificerar mottagaren. Då slipper nya medlemmar att ha 20 st gruppmeddelanden som är inaktuella. På så vis kan varje individ "radera" meddelandet från sin inkorg, fast det bara finns ett gruppmeddelande i systemet.

Ett annat alternativ är ju att skippa gruppmeddelanden och i stället lägga ut informationen på en webbsida som alla kan ta del av. Det finns ju ingen mening med ett community som alla har tillgång till, om du sedan väljer att skicka samma meddelande till alla medlemmar ändå. Det blir lite som att gå över ån efter vatten, typ som att skicka PM till varje medlem på webForum för att berätta nyheterna som står på förstasidan.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1704246

## #6 — Eclipse, 2005-11-11T15:33Z

Beroende av vilken typ av community man har så tycker jag att det finns en poäng i att skicka e-post.

Jag har själv en community med registrerade användare. Där finns inget meddelande system som det ni åsyftar, jag fattar vad ni menar.

Poängen med att skicka e-post är att man kan se vilka användare som har aktiva e-post konton. Dom som har döda konton (mail kommer i retur) tar jag bort. I det forumet jag har byggt passar det inte med e-postadresser som inte fungerar...

\*\*\*
Öööhh... jag menar, jag är också intresserad av ett system där man kan skicka mail till många mottagare! Man får time-out från servern om det är för många mottagare... "I know by experience!"

Resultatet blir att man skickar till första halvan... hur många det nu blir, vet jag inte!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1705765

## #7 — Lasp, 2005-11-11T15:49Z

Oavsett hur man har utskicket går det väl att begränsa, typ alla som börjar på A eller alla som har medlemsnummer som slutar på 3 dvs en tiondel.
Så borde alla testutskick göras. väljer man 33 blir det ju bara 120 utskick. Mätbart testbart.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1705771

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/asp/137255-12-000-mail
