Jag har var vana att alltid dimma mina variabler. Jag dimmar dem i den fil där variabeln används och sätter "Set adoGurka = Nothing" på slutet. En annan ovana jag har är att döpa recordset:en till adoGurka om tabellen i db heter tblGurka.
I mitt system får jag då variabler med samma namn i olika filer, som jag inkluderar ihop till en. Detta leder då till felet "Name redefined".
Att lägga alla Dim Variabel i en fil verkar inte så roligt.
Kan man "avdimma" en variabel och sedan dimma om den lite längre ner i koden?
Som flera påpekat ovan så kommer variabler dimmade i en sub inte kunna användas utanför eftersom dom är lokala för just den subben, skall du använda variabeln utanför subben så måste du dimma den där.
Kan du inte använda en objektorienterad modell, där du redan i förväg har de metoder/variabler som kan tänkas användas "dimmade"
Förstår inte meningen med att "dimma" variabler i en subrutin, eftersom man ändå vet vilka variabler som kommer att användas, och att det kommer att bli namnkonflikt mellan vissa.
I ditt fall kanske det är enklast med en find - replace i editorn, och bara byta de variabler som har fel namn?
Att köra en set variabel=nothing har ingen verkan på variabler, den är bara användbar vid objekt, där man då lämnar tillbaka det minnet som objektet tog upp.
/T
248 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a