webForumDet fria alternativet

Loggas ut automatiskt

ASP

6 svar · 317 visningar · startad av Calevan

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag undrar om det på något sätt (kanske genom att använda Session_OnEnd i global.asa) går att få en inaktiv användare att bli utloggad automatiskt. men automatiskt menar jag inte att de måste klicka och så körs en koll och så åker de till första sidan om det var länge sedan de var aktiva, utan helt enkelt att efter säg 20 min så åker man till första sidan, utloggad, utan att man rört något. går detta? om jag, hur kan man göra det?

tack!

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#2

Nej eftersom sidan exekveras på servern, skickas till klienten så kan du inte göra något direkt via asp. Du får kolla om det går med javascript vilket jag ser är en möjlig lösning.

Om du menar att om jag inte rör något på sidan på 20 minuter ska jag bli transporterad till en annan sida.

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#3

bra tips, ska kolla upp det! vad händer när en session tar slut? uppdateras inte det alls innan man klickar något? skulle inte det kunna skapa fruktansvärt många sessioner på servern helt i onödan? borde inte servern tajma ut dem automatiskt efter en viss tid på något sätt?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Jo, servern timar ut alla sessioner efter x minuters inaktivitet. 20 minuter brukar vara standardinställningen i IIS.

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#5

borde det då inte gå att få servern att göra något mer? tex att klienten som hade den sessionen blir utslängd?

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#6

Nej eftersom servern kan inte garantera att klienten verkligen står kvar på sidan, utan det måste skötas på klientsidan

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#7

okay. jag tror jag förstår. tack för era bra svar!

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
136 ms — ändringar (db)