Jag är "rädd" att du måste använda ett frameset för ändamålet.
Mvh
Men man kan väl ändå högerklicka => egenskaper, så får man upp URL'en till sidan oavsett om den ligger i frameset eller inte. :l
Så särskilt gömd är det inte, förutom att den inte syns i webläsarens sökfält.
Men man kan väl ändå högerklicka => egenskaper, så får man upp URL'en till sidan oavsett om den ligger i frameset eller inte.
Jepp, absolut! Om det duger eller inte beror ju lite på själva syftet till döljandet.
Annars kan man ju alltid låta sin ASP-sida hämta data från den andra sidan mha xmlhttp och skriva ut det på "rätt" ställe. Kan det vara ett alternativ?
Jodå, med xmlhttp löste det mitt problem, eller någolunda iallafall.
Det är så att jag hostar en del .zip filer med demos, då jag vill görmma dessa så det inte går länka direkt till filerna.
Detta var nog egentligen tanken från början.
Du kan göra en asp-sida som skickar tillbaka filen. Då kan du göra vissa kontroller (onloggad?) innan du skickar filen. Du kan då även placera filerna utanför webbroten så att det blir helt omöjligt att länka direkt till dem.
262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9