jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Frågan 1 apr. 2005 20:22 #1 Hej på er alla!
Har lagt in en liten sql sats som ska plocka ut antal länkar som ligger i mitt arkiv, MEN den räknar ju inte rätt, det slår fel på typ 80 st för lite. Är det någon som kanske har en bra förklaring =) ??
<%Set Conn = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
Conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath("db/archive.mdb")
sql = "SELECT COUNT(*) FROM url"
set rs = conn.execute(sql)
Response.write "Just nu finns det " & RS(0) & " st länkar här."
Rs.Close
set rs = nothing
set Conn = nothing
%>
Mvh Jimmy
jimbo skrev:
Fel i vad?
Det @nders säger att din kod är rätt... kollar du länkar gemfört med ID eller något? för din kod ska räkna ut antal länkar.
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Ja precis jämfört med ID, men den säger att de finns 635 st men när ja laddar ner databasen så ligger där ju 735 inlagda?
Det e de som e de skumma =)?
S solbulle Medlem sedan mars 2001 5 287 inlägg Det är int eså att det har raderats en del länkar då? Så att den sista kanske då har nummer 735 men att det finns luckor bland dina idnummer?
@nders Medlem sedan juni 2000 32 967 inlägg
jimbo skrev:
Fel i vad?
Det jag menar är att det antagligen är så att SQL-frågan räknar rätt, men att du inte har koll på hur mycket som ligger i tabellen.
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Hmm ok, vad gör man åt det då?
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Hur får man den att räkna rätt då, så att den kollar det faktiska värdet i tabellen?
F flexish Medlem sedan jan. 2005 48 inlägg Men det är just det faktiska värdet den räknar ut...
Precis som tidigare nämnts så fortsätter databasens räknare oavsett om du tar bort ett inlägg eller inte...
ex.
id inlägg
-------------------------------------
1 hej hopp
2 potatis
3 apelsin
4 adjöss
Om du tar bort inlägg 3 så ser tabellen ut såhär:
id inlägg
-------------------------------------
1 hej hopp
2 potatis
4 adjöss
och då är högsta id:t fortfarande 4 men nu har du bara 3 poster i tabellen...så den räknar fortfarande rätt...
Mvh
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Ok så egentligen kan man då inte ha en sql sats på detta då ju.
För då blir det ju fel hur man än gör ju
jimbo skrev:
Ok så egentligen kan man då inte ha en sql sats på detta då ju.
För då blir det ju fel hur man än gör ju
Kan du väl...
SQLen returnerar ju hur många poster i databasen du har, det är ju det Count() är till för...
Vad är det du egentligen vill göra?
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Jag vill ju visa hur många länkar som ligger i databasen...
C Coccozz Medlem sedan apr. 2003 2 072 inlägg Och det är ju det funktionen gör. Sån tur :D
S solbulle Medlem sedan mars 2001 5 287 inlägg Det är inte alltid lätt inte, förslagsvis öppnar du din Db och kollar själv hur många länkar du har i den, som sagt tidigare innehåller den inte över 700 länkar fastän det sista ID-numret, löpnumret är över 700.
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg JO det stämmer, det försvinne ju ID nummer imellan olika tal när jag tar bort vissa länkar, hehe fasen ibland e man bra trög =)
Tack alla iallafall
har du testat med count(id) as Antal
om du har ett unikt id för varje rad så är det bara att räkna raderna med id-kolumnen
jimbo Medlem sedan feb. 2003 185 inlägg Nej där sa du nått =) ska pröva de !