Är det skillnad på .txt-filer och andra vid uppladdningsmomentet?
Hur gör jag om jag bara vill att .txt filer ska kunna laddas upp på min sida med hjälp av AspUpload?
4 svar · 176 visningar · startad av origon
Hur gör jag om jag bara vill att .txt filer ska kunna laddas upp på min sida med hjälp av AspUpload?
Är det skillnad på .txt-filer och andra vid uppladdningsmomentet?
Ja, det måste vara en .txt fil för den lägger in informationen som ligger på den till en databas, och jag vill inte att dom ska kunna ladda upp en felaktig fil av misstag.
Okej, kolla denna metoden som återger filändelsen. Sedan är det bara att göra en ifsats och kolla så att den är "txt". Är den det så sparar du filen, annars inte: http://www.devguru.com/Technologies/vbscript/quickref/filesystemobject_getextname.html
[R.] Hmm... nu tänkte jag fel, det du får göra är att hämta filnamnet när den laddas upp, och kolla dom tre sista tecknen (med funktionen Right()).
Tackar Vide men jag fick till det så här.
For Each File in Upload.Files
Ext = UCase(Right(File.ExtractFileName, 3))
If Ext = "TXT" THEN
Ja
ELSE
Nej
END IF
Next
Red! glömde lite av koden och man måste skriva filändelsen med versaler annars fungerar det inte.
[Redigerat av origon den 08 nov 2001]