W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg Trådstart 28 okt. 2001 22:09 #1 Jag har lagt upp en chat på min hemsida. Chatten använder sig av följande connection till databasen:
connection.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath("databas.mdb")
När jag sedan ändrar till en system-dsn, därför att min isp kräver det så vägrar chatten att fungera ordentligt.
jag får fel på denna rad:
rsSQL = "Insert Into Chat (Body, FromUser, ToUser, Type, CurDateTime, RoomThread)" _
& " Values ('### " & curUser & " har loggat in'," & UserID & ", 0, 4, #" & Now() & "#, " & curRoomThread & ")"
connection.Execute (rsSQL)
nån som kan tipsa om vad jag kan göra?
det måste ju gå att få igång den här chatten även med system-dsn.
Tack på förhand!
Vide Medlem sedan dec. 1999 8 577 inlägg Hej, och välkommen hit...
Vad får du för felmeddelande?
W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg tack!
felmeddelandet:
Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers fel '80040e14'
[Microsoft][Drivrutin för ODBC Microsoft Access] Syntaxfel i INSERT INTO-uttryck.
/chat/Default.asp, rad 241
@nders Medlem sedan juni 2000 32 967 inlägg Om du innan execute skriver ut SQL-frågan med response.write, hur ser den då ut? Finns alla värden med som de ska?
Response.write rsSQL
Mvh,
W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg Insert Into Chat (Body, FromUser, ToUser, Type, CurDateTime, RoomThread) Values ('### whistler har loggat in',, 0, 4, #2001-10-29 12:27:00#, 1)
I icaaq Medlem sedan okt. 2000 5 273 inlägg du har ju asso
inget värde i UserID
Så hur får du fram UserID?
W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg userid är en räknare i tabellen "users". Värdet där hämtas in med:
UserID = rsPost("UserID")
Vide Medlem sedan dec. 1999 8 577 inlägg Kolla så att du verkligen får ett värde med rsPost("UserID"), eftersom du inte får något värde med dig in i databasen.
Whistler?
Som från eforum whistler eller?
W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg det tror jag inte..
(felsöker koden nu... userid får som sagt inget värde. det är väldigt konstigt iom att det fungerar utan system-dsn.)
W whistler Medlem sedan okt. 2001 48 inlägg jag tror jag ger upp den här chatten. även om jag får igång den så drar den så mycket bandbredd. har kommit på att man inte kan skriva en chat i asp... inte en som lagrar varje inlägg i en databas ivarjefall. skulle det bli mindre resurskrävande med txtfil?
det bästa vore nog att hitta en bra javachat, men vart?
jag skulle också vilja kunna ändra på den så den inte är så ful. (kanske inte är rätt konferens, men ni är ju kunniga...)
Tack på förhand!