Använder du dig av aspupload. I så fall finns det massor av funktioner för att kontrollera sådana saker som du beskrivit. Ladda hem aspuload så följer det med manualer och exempel. Jätte bra när man programerar.
Jag har en klassisk sida där användare i systemet får ladda upp bilder som de sedna kan använda i sina sidor.
Problemet med den komponenten jag använder är att den inte klarar av att förstå att om någon istället för att klicka på "browse" knappen och välja en fil skriven in typ "adfjhbfd.jpg" (dvs ingen sökväg, ingen riktigt fil) så skapar den likförbannat en temp kopia och försöker sedan göra lite olika operationer på den (skala om, spara ner på rätt ställe med rätt namn och annat).
Nu till själva frågan
Kan man kolla på något sätt om en fil verkligen är en fil. Tmp filen vet jag var den ligger och vad den heter. Problemet är att den inte är någon fungerade fil, den till och med har storlek (varierande på hur stort filnamnet är...) men är såklart ingen fungeraden fil.
Det hela är mycket förrvirrande.
Jag skule kunna klippa in massivt mycket kod också, men jag är mest intresserad av om det enkelt går att kolla på filen på något sätt och se om det är en "fungerande" fil.