10 poster per sida!

ASP

11 svar · 266 visningar · startad av mozilla

Medlem sedan juli 20011 084 inlägg
Trådstart#1

Hej på er sitter här nu och e klar man min asp kurs och har börjat på min egen site! går ganska bra utom på ett område!! jag har inte lärt mig än hur man gör ett sånnt Blädra vidare script! Och missförstå mig inte nu! jag vill inte att någon av er gör ett script som passar för mig eller länkar till ett script! Eftersom jag e nybörjare vill jag gärna ha mer förklaring vad saker i script gör!! Så jag undrar om ni vet någon bra guid/kurs på internet som behandlar just detta (att bara visa 10 poster på varje sida, 10 på nästa osv!)
:e

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#2

du har inte kollat i wF script?
har en stark misstanke om att där är ett sånt script..

Medlem sedan juli 20011 084 inlägg
#3

men lol Jymdis jag vill INTE ha något script utan en guid hur man gör!

Medlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#4

Kolla i FAQ för detta forum... annars har 4guys en artikel: http://www.4guysfromrolla.com/webtech/121298-1.shtml

Medlem sedan juli 20011 084 inlägg
#5

hmm vilken FAQ vide?? http://cgi.webforum.nu/ssi/faq.shtml där står ju inget om hur man gör!! inte vad jag ser i alla fall!! Sedan om någon har en svensk guid skulle jag bli mycket glad!! efter som jag e nybörjare och inte fattar allt så blir det inte enklare av att den är på engelska!
:l

Kan ingen av er supper aspare skriva i hop en liten guid!! för det är ju nästan alltid någon som frågor hur man gör! :e

Medlem sedan jan. 20011 154 inlägg
#6

http://cgi.webforum.nu/wf/arkiv/asp_faq.html

precis ovanför "Relaterade länkar" dropdownen ;)

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#7

man tittar ju på scriptet å kollar vad d gör =)
kod är ju den bästa guiden =)

Medlem sedan juli 20011 084 inlägg
#8

:r Oj då!! Men där står ju också bara rent script inga komentarer vad det gör eller något annat?? några mer länkar?? till mer förklarande sidor!

och Jymdis!! visst kasnke det är så men jag e som sagt nu och vet inte vad allt gör då e det svårt att förstå!

Medlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#9

Kollade du länken till 4guys jag skickade med?

Medlem sedan mars 20002 836 inlägg
#10

Hello,

har en artikel som precis har blivit klar om paging, på Svenska.

Paging: Hur delar man upp ett recordset på flera sidor?

Hoppas att denna kan vara till belåtenhet.

cya,
PatrikB

Medlem sedan juli 20011 084 inlägg
#11

åhh :e PatrikB du e den bäste!! Tack som bara den!! har inte läst igenom hela men verkar vara kanon!!

Medlem sedan mars 20002 836 inlägg
#12

thanx! & Vasse'go ....

bara en översättning kvar till engelska så man kan lägga upp den på sin egen site ..... fast det får bli en annan dag *ler*

cya,
PatrikB

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)