Jag läste en tråd här för ett tag sen att det tydligen skulle öka prestanda om man använde Jet-motorn istället för den andra Accessmotorn.
Nu min fråga, jag har läst på ett annat ställe att adovbs.inc slukar resurser eftersom den inkluderar ett par hundra rader, parsar det och bara använder ett par av dem.. stämmer det och hur ser isåfall den "bästa" och snabbaste koden ut för en ODBC mot Access?
Min kod nedan visar hur jag använder access idag.
<!-- #include file="inc/adovbs.inc" -->
<%
dataPath = Server.MapPath("data\data.mdb")
Set Conn = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
Conn.Open ("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath("data\data.mdb"))
Set Record = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
OpenData = "SELECT * FROM nyheter"
Record.Open OpenData, Conn, adOpenStatic, adLockOptimistic
%>
------------------
I have comed to take what is rightfully mine. Existence in eternity. And all i need is your creditcard number. | Existence
Jag brukar alltid lägga all konfiguration som är gemensamt i en inkludefil, tex de adovbs konstanter man använder (alltså bara de få man verkligen använder), connection-strängar, vissa funktioner, osv.
Finns ingen anledning att inkludera hela adovbs filen på varje sida.
Angående prestandan så tjänar du mycket på att öppna recordsetet rätt.
adOpenStatic, adLockOptimistic är tex onödigt om du bara skall loopa ut datan. Öppna istället med adOpenForwardOnly, adLockReadOnly eller kör direkt med Set RecSet = Connect.Execute(SQL) som Palleman ovan.
------------------
MvH
/Bengan www.bengan.com | Brossans Räjser
"Better to be hated for who you are than loved for who you're not."