Fungerar väl bara på unix?
jag har en mapp i min webrot som jag ej vill att nån annan utan rätt lösenord ska få tillgång till, hur kan man skydda sig? sökte och kom till något om .htaccess?
Kör PWS som webserver
7 svar · 257 visningar · startad av nulleman
jag har en mapp i min webrot som jag ej vill att nån annan utan rätt lösenord ska få tillgång till, hur kan man skydda sig? sökte och kom till något om .htaccess?
Kör PWS som webserver
Fungerar väl bara på unix?
tror jag läste nåt sånt när jag kom fram till .htaccess, men finns det inget annat sätt att kräva ett lösenord av användare som vill till en viss mapp?
Om du kör NT/win2k så kan du använda dig av NTFS för att sätta rättigheter på mappar.
cya,
PatrikB
Jag skulle vilja oxå ha det.. men jag vet inte vad min host kör för program... =(..
Jag kankse bara är dum men sätt en fil med inloggning skapa en session och kontrollera den på varje sida.
Skapa så du har om man försöker browsa igenom den. Ta bort alla eventuella metatagar eller sätt meta forbidden.
så kommer detta meddelande till den som försöker få tag på sidorna och har de inte session så kommer det meddelandet fram.
HTTP Error 403 - Forbidden
fattar inte vad du menar, berätta mer för en som vill lära sig
tja!
kom på en grej - kanske lite dumt - men iaf: om man lägger tex. en default.asp i den mappen då!
om man inte vet vad filerna heter där, så blir det ju aif LITE svårare!
jaja....det kanske inte är en jättebra lösning...
/henrik