webForumDet fria alternativet

Aktuellt forum blir förvalt i sökfunktionen

Om webForum

5 svar · 413 visningar · startad av Peeer

Medlem sedan mars 20025 907 inlägg
Frågan#1

När man läser en tråd eller är i ett specifikt forum och klickar på sök-knappen, vore det då inte bra att det forumet man är i, blir förvalt i forumrutan istället för att man manuellt måste bläddra ner till det forumet (ex. om du skulle klicka på sökknappen nu, så skulle tips & förslag vara förvalt)? Oftast så är det ju just trådar från det aktuella forumet man letar efter.

Fast det kanske bara är jag som skulle uppskatta en sådan finess?

Medlem sedan apr. 20003 174 inlägg
#2

*räcker upp handen*

Har faktiskt tänkt på det också. :)

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#3

Finns ju en ruta nere till höger för att söka i aktuellt forum. Visserligen så får man inte läsa i någon tråd för att den ska synas.

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#4

En ide är ju då att kanske sätta den rutan inne i trådarna?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#5

dahlgren skrev:

Finns ju en ruta nere till höger för att söka i aktuellt forum. Visserligen så får man inte läsa i någon tråd för att den ska synas.

Det är inte ens i närheten av samma funktionalitet i de två sökningarna, så jag tycker det låter som en jättebra idé att låta aktuellt forum vara förvalt på söksidan.

Mvh

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#6

Jag kan upplysa om att det fungerar så i vBulletin 3 som släpps i skarp version i höst (troligtvis).

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)