Just måste vara helt fel. Det kan inte vara annat än ett franskt låneord, och stavas då juste. En försvenskad stavning, som jag anser vara okej, är schysst.
Otroligt! Jag har aldrig tänkt på hur det stavas innan jag läste den här tråden. Som tur är kan man ju oftast undvika ord som ger en huvudbry i stavningen och istället välja ett annat. ;)
När jag funderar på hur det "borde" stavas känns schysst som det mest naturliga. Men jag måste ju kolla upp det så jag surfar iväg till Svenska språknämnden, och titta vad jag hittade. :o
Det är stavningen de andra diskuterar, Pace. Vettefan om det är någon skillnad på uttalet ;) :P
Själv föredrar jag "Schysst". Har alltid använt det och kommer förmodligen göra det i fortsättningen också. Så länge ingen har ett riktigt övertygande inlägg :)
Ok, juste är ett franskt låneord och den korrekta svenska stavningen är sjyst enligt Svenska språknänden men vi skriver schysst.
Så skulle man väl kunna sammafatta det hela. :)