webForumDet fria alternativet

Varför rs = nothing

ASPur ASP

5 svar · 253 visningar · startad av voigtann1

voigtann1Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#1

Vad är bäst?
RS = nothing
eller RS.close???

Vad är det för skillnad?
blir sidan snabbare om man stänger alla RS på det sättet eller?

tohaMedlem sedan dec. 1999707 inlägg
#2

Close()-metoden till Recordset-objektet stänger anslutningen till databasen. Om du sätter en objektvariabel till Nothing så "frigör" du det minnet som togs upp av objektet. I IIS5+ så görs det automatiskt men det är aldrig fel att sätta objekt till Nothing efter användandet.

voigtann1Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#3

men vilken ska jag använda då? kan man göra sidorna snabbare om man gör något av dessa?

lazatMedlem sedan mars 2001308 inlägg
#4

Alltså du ska använda båda för att garanterat vara kompatibel
med servern du arbetar imot.

OveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#5

Och som diskuterats precis i dagarna om denna fråga; om du sätter connection-objectet till nothing så körs metoden .close automatiskt på recordset:et, vilket innebär att det räcker att köra:

set connection = nothing
OveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#6

Jag forskade vidare lite i det där, men det nämns inte (vad jag hittar iallafall) på http://msdn.microsoft.com vad som händer när objektet sätts till nothing.

Däremot hittade jag detta:

Closing a Connection object while there are open Recordset objects on the connection rolls back any pending changes in all of the Recordset objects. Explicitly closing a Connection object (calling the Close method) while a transaction is in progress generates an error. If a Connection object falls out of scope while a transaction is in progress, ADO automatically rolls back the transaction.

http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/ado270/htm/mdmthclose.asp

132 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.29ac60f6
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)