köp två access punkter med extern antennutgång och två riktantenner, så ska det gå (om du har frisikt dvs):)
Halloj
Jag har en fråga jag har hus 1 bredband och vill ha ut det i huset ijämte det är fågelvägen 30-35 meter. Om ja nu ska skaffa en wireless router vilket märke är då bäst. jag har mätt signalstyrkan med en 3com router och den räcker inte ens halva vägen så då måste jag väl då ha en antenn på taket. räcker det? eller måste man ha en massa accesspunkter??
jag har pratat med datorbutiker och med d-link och netgear och alla ger olika svar så jag blir inte klok på hur jag kan göra det bäst. jag har inte lust att köpa en router o sen en antenn o sen en massa access punkter. springer fort iväg.
däremot har jag hört gott om netgears nya router som på nått sätt boostar upp signalerna och har man då ett likadant nätverkskort så ska det ge bra signaler. nackdelen med den routern är ju att man inte kan skruva dit en utomhus antenn... nån som har bra förslag
