Om diverse folkmord....
Hejsan!
Redigerat med anledning av webForums regler §4.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Mr. N. alternativt forumledare@webforum.nu.
Mr. N.
Moderator, webForum
Vad gäller begreppet "västerlandet", så kan man naurligtvis diskutera vad man kan tänkas mena. Själv menar jag Europa väster om Vita havet i norr och Svarta havet i söder, ungefär så! Till västerlandet räknar jag de västerländska satelliterna; dvs USA, Kanada, Australien, Nya Zeeland! Alltså områden utanför Europa som stulits av européer efter det att ursprungsbefolkningarna nästan har utrotats!
Vad gäller sgtpeppers påstådda "källor" vill jag bara ta fram lite logik parad med fakta! Hur kan man alls veta något om att 40 till 70 miljoner kineser har dött i koncentrationsläger eller av svält - utan att ha tillgång till arkivmaterial, register m.m? Kan du förklara det på ett sätt som vi andra kan förstå!
Jag kan ju framföra att när de ryska arkiven har öppnats, och historikerna börjat gå igenom dem, så sjunker antalet mördade hela tiden! De var även uppe i 25-60 miljoner innan arkiven öppnades, vanligen framförda av borgerliga skribenter och historiefilurer med propaganda på programmet! Idag är alltså siffrorna reviderade, vad beror det på tror du? Samt, är det inte så även i fallet Kina rent av? Plus att även jaqg har källor som bl.a. beskriver det s.k. "Stora Språnget" på ett annorlunda sätt än vad som är vanligt i USA_baserade källor! ;)
Fast du undviker grundfrågan, varför har borgare så svårt att acceptera att deras folkmördande är så extremt mycket högre än vad både kommunister och socialister någonsin har hunnit med? Kan det ha att göra med ett ideologisk "raster"? ;)
Här är fler källor som stöder min sak:
History of Population Theories, J. Overbeek, 1974.
John D. Post. Ur Michael Drake “The Irish Demographic Crisis of 1740-1741” från “Historical Studies, 6, 1968.
The population of central Mexico in 1548, Ibero-Americana: 43, 1960.
The Indian population of central Mexico 1531-1610, Ibero-Americana:44, 1960.
Volume one, Mexico and the Caribbean, 1971.
Volume two, Mexico and the Caribbean, 1974.
Volume three, Mexico and California, 1979. - Cook S.F & Borah W, University of California Press
Principles of Population and Development - Nigel Crook, Oxford University Press 1997. Kap 2 och 3.
The decline of Mortality in Europe - Schofield, Reher and Bideau, Clarendon Press, Oxford 1991. (Alfred Perrenoud och Jacques Vallin, kapitel 2 och 3)
A Concise History of World Population - Livi-Bacci, Massimo, 1989.
Death, sex, and fertility - Marvin Harris & Eric B. Ross, Columbia University Press 1987. Kap. 4.
Population and Social Change - D.V. Glass & R. Revelle, The Camelot Press Ltd, 1972.
3000 years of urban growth, Chanler T. & Fox G. Academic Press, New York and London, 1974
MVH
bigj