Web-Tor skrev:
Vi har ingen aning om hur den yttre hotbilden mot Sverige ser ut och om lagändringen därmed är nödvändig. Det är därför lika svårt att argumentera för som emot den nya lagen. :l
Varför monterar man ned försvaret tror du? För att hotbilden ökar?
Om det nu är så jävla svårt att argumentera för lagen som du påstår måste man ifrågasätta dess existensberättigande från första början. Man kan inte stifta lagar utifrån mottot att "vi vet inte om den behövs, så därför instiftar vi den snarast möjligast".
HiDensity skrev:
Web-Tor skrev:
Dessutom, om man utgår ifrån att FRA inte kommer följa den här nya lagen spelar det ju inte någon roll om den går igenom eller inte.
Jo, det spelar jävligt stor roll. Eftersom lagen ger FRA något fundamentalt dom inte har idag. Direkt tillgång till internetleverantörernas kablar.
Enligt en utredningen som gjordes tidigare (minns inte vilken, men den återges i lagrådets remiss om FRA-lagen) så går 98 % av vår kommunikation via kabel. FRA har alltså möjlighet att lyssna av 2 % i nuläget. Så det är helt åt helvete fel att säga att det inte har någon betydelse.
Lägg sedan till att FRA utformar sin egen verksamhet, bland annat vad gäller sökord. Som jag skrev tidigare så användes kodordet "stora bröllopet" för 11-septemberattackerna. Det vore naivt att tro att FRA bara kommer att söka efter kommunikation som innehåller ordet "al-Qaeda".
Det är anmärkningsvärt att människor vill ha en stat, valda av folket för att tjäna deras intressen, för att avlyssna folket. Människor tar alldeles för lättvindigt på förslaget och vägrar uppenbarligen se de långtgående konsekvenserna. Det skulle vara roligt om Sverigedemokraterna kom till makten och började använda FRA för sina egna partipolitiska ändamål. Jättekul.
Om jag förstod Säpo rätt i Rapport i går kväll så har de lyckats spåra upp två terrorister sedan antiterroristlagarna infördes. Två!
Att övervaka alla människors e-brev, bankärenden, sökningar, historik för webbsidor, telefonsamtal, tidningsprenumerationer, vilka de har kontakter med för att vi är under belägring av två terrorister står inte i proportion med varandra.
Carl Bilds förslag om misstanke om terrorism = fryst bankkonto får ju enorma konsekvenser om FRA kommer in i bilden och får peka ut eventuella terrorister på måfå. Det är fullkomligt självklart att människor ska få en domstolsprövning först. Annars kan vi likaväl deportera hela Sverige till Guantanamo på en gång. Bara utifall att.