Konventera pixel bild till vektor i Illustrator?

Design & grafik

3 svar · 1 385 visningar · startad av fredda

Medlem sedan jan. 2000415 inlägg
Trådstart#1

Hej hej

Jag behöver konventera en punkt uppbyggd bild till vektor format. Bilden består bara av en text och en del streck så det är ingen avancerad sak. Jag kan ingenting i Illustrator och undrar därför om man på nåt smidigt sätt kan göra om bilden utan att behöva rita om allt i det programet?

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

Det finns program som gör detta. Har du Freehand finns det dessutom ett mycket bra kalkerlingsverktyg. Adobe har ett program som heter Streamline som gör precis vad du vill. Hittar dock ingen demo någonstans, men du får länken så kan du kika själv: http://www.adobe.se/products/streamline/main.html

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#3

Det går att vektorisera bilder i Illustrator direkt, men jag kommer inte ihåg på rak arm hur man gör...

Däremot finns det en sida som förhoppningsvis beskriver det bättre än vad jag skulle ha gjort. ;)
Den finns här!

Medlem sedan jan. 2000415 inlägg
#4

Oj så mycket program och saker för en sån liten grej.
Finns det någon vänlig själ som skulle kunna hjälpa mig att göra om bilden jag pratar om så att den blir vektoriserad? Den är enkel och liten så det borde inte ta så lång tid. Ska använda den till en företags profil jag gör i ämnet Grafisk form i skolan så jag har inte så jätte mycket tid på mig.

Bilden finns här: http://www.ironoak.nu/temp/wipa/logga.gif
Eller om ni vill ha den i psd format: http://www.ironoak.nu/temp/wipa/logga.psd

Tack tack på förhand till den som hjälper mig med detta!

247 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)