Är det någon som kan tipsa om routers som det går att styra uppkoppling mot ISP:n via tidskanaler?
Jag har för mig att jag läst om dylika routers någonstans men just nu hittar jag inte igen det. Jag behöver styra specifika tider på dygnet när linan ska vara tillgänglig.
De flesta produkter har surffilter och dyligt... men en funktion som klipper hela internetaccessen under tidsintervall har jag inte hört talas om ännu.
Men som förälder så kanske det inte är en sådan dum ide att baka in det i routern. Men det tar nog inte så lång tid innan ungarna inser att det räcker med att byta ut routern mot ett annat adsl modem för att komma förbi det skyddet. :)
Tidsstyrd internetaccess. Undrar om det är en tjänst som går att sälja för en ISP? he he...
Hmm, detta låter riktigt intressant, måste genast kolla!
Mattias Nordin skrev:
Men som förälder så kanske det inte är en sådan dum ide att baka in det i routern. Men det tar nog inte så lång tid innan ungarna inser att det räcker med att byta ut routern mot ett annat adsl modem för att komma förbi det skyddet.
Kör med BBB:s adsl och det är endast med deras modem som det fungerar, dessutom fick vi ett nytt förra veckan då de uppgraderat tjänsten. Annars har ungdomarna varit rätt flinka att hacka sig förbi de begränsningar vi gjort hittills.
Var som hastigast inne på Dustin och kollade, det finns rätt många varianter av Linksys WRT54G, spelar det någon roll vilken? De var inte speciellt dyra heller. (y)
Cisco IOS allows implementation of features based on what time of the day it is. The time-range command defines specific times of the day and week, which then can be referenced by a function, so that those time restrictions are imposed on the function itself.
Cisco IOS allows implementation of features based on what time of the day it is. The time-range command defines specific times of the day and week, which then can be referenced by a function, so that those time restrictions are imposed on the function itself.
och eftersom Linksys är uppköpta av cisco så kansek deras mjukvara eller iaf deras "tänk" finns även i konsument produkterna.
.
OK, det lutar mer och mer mot en Linksys WRT54G. Det vore ju kung om IOS fanns med i paketet också. Men frågan återstår till trots, det finns flera modeller av WRT54G, spelar det någon roll vilken? :q
668 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2