Lars Hammerbergs uttalande om det hela.
Nu är det inte så att det här med att vägra dela ut Nationaldemokraternas valpropaganda är något beslut som i första hand Posten tagit. Däremot påtryckte några oberoende och självständiga brevbärare tills det inte längre delades ut. Jag själv fick Nationaldemokraternas lilla broschyr i min brevlåda, jag kan försäkra er om att den verkligen innehöll främlingsfientliga och populistiska uttalanden. Jag borde nästan scannat in den, men tyvärr gick den ganska omgående rakt ner i sopkorgen.
Det brevbärarna gjorde var ett tydligt tecken på direkt aktion, några direkt berörda tog ett direktdemokratiskt beslut och agerade därefter direkt, även fast de mycket väl kunnat bli av med sina jobb... Ingen högre instans gav dem order om att vägra utdelning.
Det är ett faktum att extremhögern på senare år haft stora valframgångar i Europa: Österrike, Danmark, Norge, Frankrike, Italien etc. Valet i Sverige blev relativt sett inget undantag, nu står det nämligen klart att Sverigedemokraterna har mer än en procent av landets befolkning bakom sig, gjorde ett rekordval, och får i nästa val sina valsedlar finansierade av staten.
Man kan tyvärr inte alltid vara så "demokratisk" och naiv. Det krävs att vissa personer sätter sig emot, bryter mot lagen och gör något. Med det menar jag inte att slå någon på käften, utan att på andra sätt försöka sabotera för rasisterna: inte ge dem utrymme i massmedia (de får i dag, även fast de representerar en liten del av befolkning, oproportionerligt med uppmärksamhet), anordna motdemonstrationer som stör deras tal, demonstrationer och möten, riva ner deras valaffischer och till exempel ej dela ut deras valpropaganda i människors brevlådor.
Det skulle inte förvåna mig att Sverigedemokraterna sitter i riksdagen vid nästa val och Nationaldemokraterna tar sig över en procent, samt att Nationalsocialistisk Front tar några kommunfullmäktigemandat.
SAC står för övrigt för Sveriges Arbetares Centralorganisation och är en syndikalistisk fackförening grundad 1910. Det är absolut ingen barnlek som pågår. Några har blivit dödade av högerextrema i Sverige, andra utsatta för olika typer av våld, alltifrån bombdåd till misshandel. 25 procent av de kandiderande medlemmarna i Nationaldemokraterna har en nazistisk bakgrund, till exempel som fördetta medlemmar i nazistiska organisationer.
Hur ska rasisterna då bemötas? Har ni några förslag? Det måste gå undan, ni måste börja agera nu. Snart sitter dem där, redan nu i vissa kommuner, och styr över en stor del av era liv. Nå, era förslag på hur de ska stoppas? Jag är öppen för förslag, jag är också förbaskat kritisk till det sätt som involverar att vissa medborgare får det svårare att göra sin röst hörd, men det ger dock resultat, det håller de högerextrema borta från maktpositionerna i samhället.
Chainsaw skrev:
Skolan borde ägna betydligt mer tid åt att förklara demokratins hörnstenar, och helst introducera det tidigare.
Våra ledare vill inte ha en befolkning som förstår och tänker. I min klass har vi de senaste månaderna in i minsta detalj malt på om hur det går till i riksdagen, regeringen och utskotten. Det är demokrati, anser väl vissa...