Meddelande

Minska
No announcement yet.

Tjänsteresor utanför arbetstid. Betalt eller ej?

Minska
X
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Tjänsteresor utanför arbetstid. Betalt eller ej?

    Hej,

    Är lite nyfiken vad som är vanligast då olika företag har olika regler.

    Om du ska arbeta, säg måndag till fredag, i Boston och behöver flyga från Arlanda debiterar du då restiden som arbetstid eller inte?

    MVH MATTIAS
    AKA mattiasnordin
    Registrerad: 2001-05-23 | Inlägg: 2 062
    http://mattiasnordin.net/web08/ |

  • #2
    Jag har aldrig rapporterat själva restiden som arbetstid.

    red/ (om den inträffat utanför normal arbetstid)
    Last edited by Gein; 2010-04-08, 16:44.
    The future is today, worry about it tomorrow

    Kommentera


    • #3
      Detta borde ju vara en förhandlingsfråga! Jag har svårt att se att man kan debitera detta varje vecka!
      Tror inte att du står ut med det heller att pendla varje veckoslut!
      Hur är det tänkt?
      Livet är kort och Nu!
      Läs mera!
      !?

      Kommentera


      • #4
        Hos oss är det arbetstid om vi åker för att jobba, typ om man åker till Stockholm, Göteborg, Sundsvall eller nån annanstans för att hämta ett tåg.

        Däremot om man åker av andra orsaker, till exempel för att gå på kurs eller möte, då räknas inte restiden som arbetstid, utan man får en lägre ersättning, så kallad restidsersättning i stället (tror den typ är 100 kronor i timmen).

        Kommentera


        • #5
          beror på antal, själv får jag bara räkna 6timmar restid per dag. så en Atlanten resa på veckodag blir 8timmar arbetsdag + 6timmars resa... dvs. man får inte betalt för all tid.

          \ˈin-fə-dəl, -fə-ˌdel\

          Kommentera


          • #6
            Hos oss har man restidsersättning om man inte förhandlat bort sin övertidsersättning, restidsersättningen är precis som för tydal lägre än normal lön.

            I mitt fall så regleras det i §8 i Teknikavtalet Sif/Sveriges Ingenjörer/Ledarna.

            Teknikavtalet skrev:
            Med restid som medför rätt till ersättning avses den tid under en beordrad tjänsteresa som åtgår för själva resan till bestämmelseorten.

            Restid som faller inom klockslagen för den ordinarie dagliga arbetstid som gäller för tjänstemannen räknas som arbetstid. Vid beräkning av restid medtas därför endast tjänsteresor utanför tjänstemannens ordinarie arbetstid.

            ...klipp...

            månadslönen
            -------------------
            240

            utom när resan har företagits under tiden från kl 18 fredag fram till kl 06 måndag eller från kl 18 dag före arbetsfri helgdagsafton eller helgdag fram till kl 06 dag efter helgdag, då ersättningen är

            månadslönen
            --------------------
            190
            Så kolla om detta regleras i ditt kollektivavtal.

            Kommentera


            • #7
              Vi får betalt för halva restiden när den är utanför normal arbetstid.
              Har inget kollektivavtal.
              Om jag var blygsam,skulle jag vara perfekt
              ><((((º>

              Kommentera


              • #8
                Mattias Nordin skrev: Visa inlägg
                Hej,

                Är lite nyfiken vad som är vanligast då olika företag har olika regler.

                Om du ska arbeta, säg måndag till fredag, i Boston och behöver flyga från Arlanda debiterar du då restiden som arbetstid eller inte?

                Olika företag har olika regler, som sagt.

                Är resan beordrad, dvs högre ort skickar iväg en på uppdrag, så debiterars restiden som vanlig arbetstid. För man kan faktiskt arbeta på ett flyg t ex. Det är ju inte bara tumrullning..

                Så det är väl lite olika som sagt. Har alltid debiterat restid som arbetstid. Jobbar som konsult. Sedan beror det lite på vad man har för avtal med sin arbetsgivare också osv.
                För lata svin är marken alltid frusen..

                Don't try to fix your linux system without knowing where your towel is. It is useful for three things
                1. Muffling screams of frustration
                2. Covering evidence of your ineptitude
                3. Crying into.


                Ubuntu forums
                Umbraco é nice.
                Jag försöker åtminstone..

                Ironi är intelligenta människors möjlighet att göra en viktig poäng samtidigt som man har lite kul.

                Kommentera


                • #9
                  sgtpepper skrev: Visa inlägg
                  Hos oss har man restidsersättning om man inte förhandlat bort sin övertidsersättning, restidsersättningen är precis som för tydal lägre än normal lön.

                  I mitt fall så regleras det i §8 i Teknikavtalet Sif/Sveriges Ingenjörer/Ledarna.



                  Så kolla om detta regleras i ditt kollektivavtal.

                  Hmm, det har jag nog aldrig deklarerat på mina reseräkningar. Och ingen har påpekat något heller. Har jag blivit blåst på restidsersättning måntro?
                  The future is today, worry about it tomorrow

                  Kommentera


                  • #10
                    Intressant att höra alla varianter. Har förhandlat bort övertid så det är flextid som man borde få vid resan. Har inte ett säljarbete där resor förväntas ingå.

                    Är lite förvånad över att företagets policy är att restiden inte tidsredovisas alls (förutom traktamentet). Första arbetsgivare jag haft som har haft det så. Dessutom har vi kontor över hela världen som behöver besökas då och då.
                    MVH MATTIAS
                    AKA mattiasnordin
                    Registrerad: 2001-05-23 | Inlägg: 2 062
                    http://mattiasnordin.net/web08/ |

                    Kommentera


                    • #11
                      Jag hittade detta som gäller Sveriges Ingenjörer (inkl mig):
                      http://www.sverigesingenjorer.se/med...rsattning.aspx
                      Måste kolla om jag kan få detta retroaktivt. Dessutom är jag lite småsur på min chef som attesterar reseräkningarna som inte har påpekat detta för mig.
                      The future is today, worry about it tomorrow

                      Kommentera


                      • #12
                        Det här var ju intessant. Är detta standard i kollektivavtalen?

                        [citat]
                        Restidsersättning

                        Med restid menas endast tid som går åt för att resa. Enligt kollektivavtalen har alla rätt till restidsersättning. Har du avtalat bort din rätt till särskild övertidskompensation har du ändå rätt till restidsersättning.

                        Restidsersättning utgår bara för restid utanför klockslagen för ordinarie arbetstid. Endast fulla halvtimmar räknas.

                        Restidsersättning utges per timme med månadslönen / 240.
                        Om resan har företagits under nedanstående tider, blir ersättningen månadslönen / 190.

                        från kl 18.00 fredag fram till kl 06.00 måndag
                        från kl 18.00 dag före arbetsfri helgdagsafton
                        helgdag fram till kl 06.00 efter helgdag
                        Du kan komma överens med din arbetsgivare om att kompensation för restid ska utgå i annan form, exempelvis inbakas i din fasta kontanta lön.

                        Restid inom ordinarie arbetstid räknas som arbetstid och berättigar inte till restidsersättning.
                        [/citat]
                        MVH MATTIAS
                        AKA mattiasnordin
                        Registrerad: 2001-05-23 | Inlägg: 2 062
                        http://mattiasnordin.net/web08/ |

                        Kommentera


                        • #13
                          Mattias Nordin skrev: Visa inlägg
                          Det här var ju intessant. Är detta standard i kollektivavtalen?
                          Det är som jag skrev standard för kollektivavtalet mellan Sif (numera Unionen), Sveriges Ingenjörer, Ledarna och Teknikföretagen.

                          Kommentera


                          • #14
                            Gein skrev: Visa inlägg
                            Jag hittade detta som gäller Sveriges Ingenjörer (inkl mig):
                            http://www.sverigesingenjorer.se/med...rsattning.aspx
                            Det där är samma avtal som det jag skrev om, alltså teknikavtalet. Så går du under det så ska du absolut ha restidsersättning!

                            Jag brukar dock inte vara stenhård med att rapportera all restid, det beror på vad jag ska göra, är det en resa till ett jobbigt arbete i Falköping eller är det en sus-och-dus-konferens-resa... Det avgör liksom min benägenhet att vilja ha extra betalt för resan

                            Kommentera


                            • #15
                              Ok tack.

                              Kan inte minnas att jag sett något fält för restidersättning i våran reseräkningsblankett. Undrar hur det fungerar. Får nog gå och prata lite med personal/ekonomi imorgon =)

                              Undrar, som herr Gein, om man kan få det retroaktivt.
                              MVH MATTIAS
                              AKA mattiasnordin
                              Registrerad: 2001-05-23 | Inlägg: 2 062
                              http://mattiasnordin.net/web08/ |

                              Kommentera

                              Working...
                              X