View Full Version : Rättigheter på filer
Jag funderar just nu på om man kan förhindra körning av PHP-filer som laddas upp med mitt uppladdningsskript skrivet i PHP. Använder Linux.
Det borde ju räcka med att ändra rättigheterna?
Provade dock
chmod( $filename, 0666 );
Filerna går att köra i alla fall.
När jag försöker göra samma sak i FTP-programmet säger den "550 Operation not permitted". Hmm. Det är ju jag som har skapat filen och rättigheterna för mappen är satta till 777.
Vad är nu detta?
----------------
/mvh Swey
Programmera PHP (http://php.webforum.nu)
[Redigerat av Swey den 11 jul 2000]
Gislaved.net
2000-07-11, 21:39
Ibland skapas filer under olika användarnamn, beroende på om du laddar upp dem via FTP eller skapar dem med ett script som körs via servern.
Jag hade problem med en fil som jag inte kunde ändra rättigheterna på utan att först ta bort den och sedan ladda upp den igen. Programmet kördes tydligen under ett annat användarnamn.
Kolla vem som har skapat filen med ditt FTP-program.
------------------
Gislaved.net - Ett roligare Internet!
Det är nobody som har skapat filen. Hmmm... hur fixar jag detta nu då?
------------------
/mvh Swey
Programmera PHP (http://php.webforum.nu)
Gislaved.net
2000-07-11, 22:54
... Jag vet inte om man kan göra så mycket åt det. Program på din server körs automatiskt som "nobody". Jag tror inte att man kan ändra på det, eftersom det antagligen vore en säkerhetsrisk.
Du kan iofs ändra det i efterhand med chown. (int chown (string filename, mixed user))
Å andra sidan brukar program kunna ändra rättigheter på filer som du laddat upp via FTP själv, så det brukar inte vara något problem.
Jag har haft problem med filer som jag vill ha "icke körbara" i mappar där jag har angivit 777 för själva mappen. Testa att lägga dem i en mapp som du har chmoddat 666.
Blir filerna "icke-körbara" när du ställer in rättigheterna via FTP?
------------------
Gislaved.net - Ett roligare Internet!
[Redigerat av Gislaved.net den 12 jul 2000]
Ja, för att talet ska tolkas som oktalt. Står i manualen.
Jag testade lite och kom fram till att PHP-filer kördes oavsett vad rättigheterna var. Surt... :l
------------------
/mvh Swey
Programmera PHP (http://php.webforum.nu)
Gislaved.net
2000-07-11, 23:05
Okej, då är det inte så mycket att göra...
Jag såg det där om nollan i manualen innan jag såg att du svarade... ;)
Vad skulle du använda det till, förresten? (nyfiken..)
------------------
Gislaved.net - Ett roligare Internet!
Upp- och ned-laddningsfunktion. Så att jag kan godkänna vilka filer som får köras. Men det får jag sköta på annat sätt nu.
------------------
/mvh Swey
Programmera PHP (http://php.webforum.nu)
vBulletin® v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.